Savo „akvariumistės” karjerą pradėjau kaip daugelis: Sumečiau žuvis į bliūdą ir tik kai jos nustipo ėmiau domėtis, ką padariau blogai ir kaip reikėjo daryti.
Taigi, kaip išsirinkti ir teisingai „užkurti” akvariumą?
Vieno teisingo recepto nėra.
Tiesiog reikėtų suprasti tam tikrus bazinius dalykus, kurie padėtų nuspręsti, kaip elgtis:
- Akvariumas nėra namų dekoras, tai – Jūsų augintinių gyvenamoji vieta.
- Akvariumas nėra ir neturi būti sterilus – jame gausu visokių bakterijų, sraigių, kirmėlių ir pan.
- Kuo akvariumas bus panašesnis į gamtą – tuo žuvys jame jausis geriau.
- Akvariumas nėra „dėmesio nereikalaujantis” augintinis: Norint, kad žuvys būtų sveikos ir ilgai gyventų, būtina reguliari ir laiko reikalaujanti priežiūra.
- Akvariumo dydis ir filtravimo sistema – esminiai faktoriai, apsprendžiantys, ką galėsite jame auginti, taigi, teisinga ne įsigyti akvariumą, o tada galvoti, ką jame auginti, o priešingai – apsispręsti dėl faunos ir tada domėtis, kokie reikalingi parametrai.
Mano vertinimu, tai – bazė, ant kurios jau galima kažką statyti. O kaip tai daryti – gana individualu. Nors yra kelios bendros rekomendacijos, kurių vertėtų paisyti norint teisingai „paleisti” akvariumą:
- Akvariumą reiktų apsodinti ir pripilti vandens bent kelios dienos iki įleidžiant žuvis, kad jis „susistovėtų”. Labai vertinga, jei turite galimybę įdėti filtrą iš jau veikusio akvariumo arba įpilti seno akvariumo vandens. Kitu atveju reiktų įpilti specialių bakterijų, kurios parduodamos gyvūnų parduotuvėse. Aš taip pat iš karto įleisčiau sraigių.
- Nepamirškite nustatyti tinkamos temperatūros ir periodiškai patikrinti, ar ji nepakilo/nenukrito. Kartais akvariumas užkaista/atšąla dėl aplinkos poveikio ar šildytuvo gedimo. Žuvys yra jautrios temperatūros pokyčiams, taigi, patartina stebėti ir esant nuokrypių imtis veiksmų.
- Žuvis geriausia leisti palaipsniui, pradedant nuo dugninių (jos atspariausios, be to, akvariumo sanitarės, taigi, padės Jums jį „užkurti”).
- Kai akvariumas jau veikia, nepamirškite reguliariai jo valyti (valymo dažnis priklauso nuo faunos ir auginamų augalų), taip pat turėkite omeny, kad akvariumo vandens keitimas žuvims yra stresas, tad stenkitės pilti panašios temperatūros vandenį, geriausia silpnesne srove. Niekados, niekados nekeiskite iš karto viso vandens.
- Nors ir rečiau nei valyti akvariumo vandenį, bet būtina valyti ir filtrus (nesvarbu – vidiniai ar išoriniai). Filtrą geriausia plauti drungnu vandeniu, be chemikalų (kad išsaugoti bakterijų kolonijas) ir tai daryti kitu laiku nei keičiamas vanduo (taip išsaugote daugiau naudingų bakterijų).
- Akvariumą patartina apsodinti gyvais augalais. Nors dabar populiarėja dirbtiniai augalai, tačiau akvariumas be gyvų augalų man yra ne daugiau kaip bliūdas su žuvimis. Gyvi augalai padeda palaikyti tinkamus vandens parametrus, gerina akvariumo vaizdą, be to, su jais kur kas mažiau vargo nei su dirbtiniais, kuriuos būtina reguliariai plauti.
Galiu būti neteisi, bet, mano vertinimu, tai – esmė. Visa kita… Noro, fantazijos ir patirties klausimas.
Kaip ir visose srityse, akvariumizme šiuo metu yra daug marketingo ir su tuo susijusių mitų. Kai kurie žmonės investuoja išties daug pinigų: Perka osmosinį vandenį, pila nuolatos visokias chemijas, perka gyvus užkandžius žuvims ir pan. Galima tai daryti, bet nebūtina.
Kaip sakiau, aš pati laikausi tos nuomonės, kad kuo akvariumas arčiau gamtos – tuo geriau žuvims. O gamtoje nėra nei osmosinio vandens, nei visokių chemijų. Žuvų racioną puikiai paįvairins gyvi augalai, kirmėliukai, kurių dažniausiai natūraliai atsiranda grunte, taip pat galima įleisti nebrangių krevečių. Dalis jų puoš akvariumą, kitos taps maistu.
Aš skeptiškai vertinu persistengimą. Todėl man visokie sraigių gaudymai, desperatiškos kovos su planarijomis (kirmėlėmis) ir amžini klausimai „kokius pirkti augalus, kad žuvys jų nevalgytų” kelia šypseną. Sraigės yra puikios sanitarės, o žuvys, ėsdamos augalus, bus tik sveikesnės.
Apibendrinant, su akvariumu viskas gana paprasta, jei nebandai per daug reguliuoti to, ką gamta turi pati susireguliuoti. Tuo tarpu, jei bandysite akvariumą paversti namų dekoru ar chemijos laboratorija, tai greičiausiai kainuos kur kas daugiau – ir laiko, ir pinigų.
Na, o kur ir už kiek pirkti?
Vėlgi galimybių ir noro klausimas. Nepatartina pirkti Kikoje, nes kainos kelis kartus viršija esančias kitose parduotuvėse, o konsultacijos dažniausiai neturi nieko bendro su realybe.
Norint sutaupyti, galima pasižvalgyti akvariumo iš „antrų rankų”. Tokius dažnai parduoda jau „paleistus”, o kainos tikrai nesikandžioja.
Geros žuvininkystės!