Apie nemokamą žiniasklaidą, neįgalią visuomenę ir pasiutpolkę šokančią valdžią – su Nepriklausomybės diena!

Jau kuris laikas turime nemokamą žiniasklaidą, kas ilgą laiką man, kaip manau ir daugeliui, atrodė puikus modernios visuomenės pasiekimas. Geras dešimtmetis pinigus spausdintam laikraščiui „mėto” tik pensininkai, o jaunimas visas naujienas persiskaito 15min.lt, delfi.lt ar alfa.lt. Ir ši tendencija ne tik Lietuvoje – spauda tapo nemokama iš esmės visame civilizuotame pasaulyje.

Kita vertus, nors manau, kad šios išvados tinka ir pasaulio mastu, paanalizuosiu, kaip nemokama spauda paveikė visuomenės gyvenimą Lietuvoje.

Pirmiausia, žurnalisto profesija prarado (ekonominę) vertę – minučių intervalais naujus straipsnius „kepantys” interneto portalai ėmė darbinti visus, kurie moka bent kiek rašyti (ir nesitiki didelės algos). Nes tam, kad išliktų, turi taupyti. Tiems, kurie moka bent kiek rašyti ir nesitiki didelės algos, o, be to, dar turi prirašyti n skirtingų straipsnių, nelieka nei laiko, nei noro užsiimti tikrąja žurnalistika – dažniausiai jie grafomanauja apie Bunkės šukuosenas, Katažinos sukneles ir Merūno vaikus.

Spaudoje „atšvenčiami” visų zviozdų gimtadieniai, vardadieniai, vestuvės ir skyrybos. Turinys plečiasi, bet kokybė traukiasi.

Tokia situacija turbūt teoriškai turėtų netenkinti minėtų portalų valdytojų, bet… iš tikrųjų dar ir kaip tenkina. Kai žiniasklaida yra nemokama (t.y. vartotojas už ją nemoka), už ją turi sumokėti kažkas kitas. Ir dažniausiai tai… Reklamų ar straipsnių užsakovai, t.y. įtakingi verslininkai, politikai, visuomenės veikėjai. Žmonės kuriems reikia tik vienpusio viešumo ir kurie tikrai nepakęstų tiriamosios žurnalistikos apie jų nelegaliai susikrautus kapitalus ar išnaudotojiškas sąlygas įmonėse.

To pasekoje žiniasklaidos atstovas, norėdamas išlaikyti „klientą„, turi susilaikyti nuo informacijos, kuri atitinkamam klientui nenaudinga. Skaitytojo smegenys „marinuojamos” Numavičiaus vestuvių nuotraukomis, nesidomint, kaip tas Numavičius tapo Numavičiumi. Galų gale skaitytojas įpranta skaityti apie nieką ir nebeskirti to, kas svarbu nuo to, kas nereikšminga.

Principas paprastas – jei tu nemoki už tai, ką skaitai, už tave sumoka kažkas kitas. Ir tas kažkas kitas nusprendžia, ką tu skaitysi.

Nutarusi nebemokėti žiniasklaidai, visuomenė netyčia atsisakė „ketvirtosios valdžios” – tos, kuri mato ir kalba už publiką, kuri informuoja, kelia klausimus ir… revoliucijas.

Ilgą laiką būtent spauda buvo tai, kas išjudindavo žmones pakeisti neteisingus dalykus į teisingus. Dabar žiniasklaida nieko nebejudina. O pavieniai nesėkmingi atvejai nugula į internetinius archyvus.

Nežinodama visuomenė yra neįgali. O įpratusi nežinoti nemoka naudotis aukso vertės informacija netgi tada, kai ji brukama į dantis tokių aukso vertės žurnalistų kaip Vilma Danauskienė.

Ar įmanoma, kad 1990 m. kovą visuomenė būtų leidusi likti poste Ministrui Pirmininkui, kuris akivaizdžiai spjovė tai visuomenei į veidą? Manau, kad ne. Tada žmonės buvo pasiruošę savo krauju ginti vertybes, kurias viešino ir deklaravo atsakinga žiniasklaida – kviečianti į Nepriklausomybę, skaidrumą, laisvą ir atsakingą gyvenimą.

Praėjo pernelyg trumpas laikas, kad tos vertybės įaugtų į kraują ir žiniasklaidai nutilus apie tai dauguma pamiršo, kuo skiriasi geras politikas nuo blogo, kuo skiriasi tas, kuris tarnauja tautai nuo to, kuris valdo tautą.

Šią ypatingą dieną mano širdis srūva krauju, kad gyvenu visuomenėje, kuri valdoma, ir, kas baisiausia, to net nesupranta. O suprasti neturint stiprios bei įtakingos ketvirtosios valdžios – beveik neįmanoma. Nes daugelis dalykų, kurie turėtų būti žinomi, lieka paslaptimi. O pavieniai atvejai, kad ir kokie baisūs, tinkamai neįvertinami prie Bunkių ir Katažynų pripratusiam skaitytojui, kuriam korumpuota vyriausybė tėra… eilinis interneto purslas. Ir kuris nesusimąstys apie to svarbą tol, kol pats netaps kokios nors valstybinės machinacijos auka. Nes tos machinacijos vyksta visur – pradedant teismais ir baigiant eilinėmis įstaigėlėmis, su kuriomis dažnam tenka susidurti.

Neskaidri valdžia šoka pasiutpolkę, kol tuo tarpu neįgali visuomenė skaito nemokamą žiniasklaidą apie nieką.

Nepriklausomybės dienos proga linkiu mums stiprios, įtakingos ir žinoma – mokamos – žiniasklaidos, kuri stebėtų, kalbėtų ir padėtų mums eiti ten, kur esame nutarę – į laisvą, drąsų ir skaidrų gyvenimą. Į visuomenę, kurioje nėra baimės.

Su Nepriklausomybe, mano skaitytojai!

trispalve-4ff7f08c7eb11

 

9 atsakymai į “Apie nemokamą žiniasklaidą, neįgalią visuomenę ir pasiutpolkę šokančią valdžią – su Nepriklausomybės diena!”

  1. Paradoksas, bet mąstantys žmonės ir dabar neskaito nemokamos žiniasklaidos, o nemąstantys mokamos žiniasklaidos vistiek neskaitys. Išvada – niekas nepasikeis.

    1. Ar tikrai? Juk buvo laikai, kai kiekvienas darbininkas pirkdavo „Lietuvos rytą” ar „Kauno dieną”. Nes delfi.lt nebuvo. Kai yra nemokama žiniasklaida, mokama taip pat praranda savo vertę, nes mažėja jos perkamumas ir skaitomumas, t.y. taip pat didėja priklausomybė nuo reklamos ir straipsnių užsakovų.

  2. Danijoje didžiausi portalai jau perėjo prie abonentinių mokesčių, nors anksčiau irgi gyveno iš klikų. Tą ko gero paskatino adblock.
    Įdomu, ar vartotojai su adblock yra kaip nors atskaičiuojami nuo lietuviškųjų portalų lankomumo statistikos, kuri pateikiama reklamos užsakovams?

    1. Nors nežinau, bet įtarčiau, kad ne. Kam pateikinėti informaciją, kuri tau nenaudinga? Be to, atviros reklamos užsakymai yra mažesnė blogybė, nei užsakomieji tekstai, kurie iš esmės reklama, bet pateikiama kaip „informacija” arba „naujiena” ar pan. Kita vertus, dar toks paradoksas, kad, jei apmokestintų lietuviškų portalų turinį, tai nežinau, už kurį iš jų būtų verta mokėti… Kas rodo, kad lietuviška žiniasklaida labai gilioje duobėje.

  3. Malonu ,kad str. aprašote žiniasklaidą ir nemaišote jos su žurnalistika.Apie žiniasklaidą viską jau aprašėte ,apie žurnalistiką galėtumėte užsiminti bent keliais sakiniais.Aišku ji tokia mikroskopinė šiais laikais Lietuvoje -tai vienas ar du žurnalistai iš LRT radijo, na dar gal BNS .

  4. Skaudi tiesa. Pati žurnalistu dirbu beveik 13 metų. Pagal išsilavinimą nesu žurnalistas, o istorikas plius dar pramonės inžinierius, kitaip sakant, žiniasklaidos technologas. Kai rinkausi keisti specialybę, visi tikėjosi, kad lįsiu į žurnalistiką. Dirbu ir nesiskundžiu, darbdavys normalus. Tačiau reali situacija tokia, kad žmogui ne tik su aukštuoju išsilavinimu, bet ir normaliam galvojančiam darbininkui daugelyje portalų skaityti nėra ką. Atsiverčiu ir tokia nykuma. Parašė normalų tekstą apie suaugusius alkoholikų vaikus, tai pusė komentarų prie straipsnio – kad per ilgas, mokslinių darbų liaudis neskaito. Pasakykit, kaip galima temą išplėtoti sunaudojus apie 2000 spaudos ženklų? Ilgesnių tekstų niekas neskaito. Nemokonomika stumia į užribį normalius žurnalistus, savo sričių ekspertus. Kas lieka – copy paste. Pažiūrėkit realiai, net „piliečio balso” rašiniai trijuose portaluose tie patys. Kita vertus, o kas užaugino tokį skaitytoją? Ach per brangus savo srities specialistas žurnalistas, pasamdysim vietoj jo 5 beraščius.

  5. nebeskaitau nei nemokamos nei mokamos žiniasklaidos. Mokamos gal neįpirkčiau, o internetinės neatlaiko nervai..Ne tik dėl to, kad neįdomu, bet info dėliotojai į pirmus psl. sukelia tai, kad sugeba sugadinti nuotaiką, psichlog. sveikatą visai dienai. Atrodo, kad gyveni savi-galva-žudžių šalyje, kur kas antras gyv. potencialus nusikaltėlis.
    Ką jau bekalbėti apie komentarų lygį-juk juos rašo ir penktokai ir nusik. pasaulio atstovai.Tiesiog nebeskaitau ir jų -dėl savo ramybės . Žiniasklaida išsigimė, tačiau nemanau, kad mokestis tai pakeistų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *