Eurovizija: Dainuojantis feminizmas

Internete kelinta diena netyla batalijos, kaip ta baisi stora boba baisiu balsu sugebėjo laimėti Euroviziją.

Ir, priešingai visokių lietuviškų „žvaigždučių” postringavimams, tai aptarinėjama ne tik lietuviškuose forumuose. Netgi užsukus į oficialų Eurovizijos puslapį Facebook’e galima rasti panašių ir dar riebesnių epitetų, o kažkoks Izraelio politikas berods mestelėjo, kad „Eurovizija tampa freak’ų konkursu”.

Cirku Euroviziją išvadino ir Nyderlandų atstovas.

Taigi, bendras muzikos ir estetikos pojūtis – visa laimė – egzistuoja ne tik Lietuvoje ir daugybė žmonių visoje Europoje apstulbę, kaip toks protu nesuvokiamai klaikus pasirodymas galėjo tapti konkurso laimėtoju.

Ir to iš tikrųjų neįmanoma suvokti, jei visai nepagrįstai vertini Euroviziją kaip dainų konkursą. Vienaip ar kitaip, Eurovizija visados buvo stipriai politizuotas šou, kuriame daugiau nei vokalas lemdavo „kaimynų simpatijos”, tarptautiniai santykiai ir įvairios politinės mados.

Netta yra klasikinis feminisčių idealas: Stora, pikta, agresyvi, nekenčianti vyrų ir… kaifuojanti nuo savo trūkumų. Jos pasirodyme – svarbi žinia, kad nuo šiol pasaulį valdys štai tokios moterys: Moterys, kurioms nerūpi jų išvaizda (net jei tai kenkia jų pačių sveikatai), moterys, kurios laiko vyrus kvailiais, ir kurioms… nereikia meilės.

Taigi, Netta yra visiška priešingybė kad ir Lietuvos atstovės Ievos siųstai žinutei apie vyro ir moters sąjungą bei amžiną meilę.

Ieva dainavo apie tai, kas vis labiau darosi „nemadinga” – šeimą, meilę, lojalumą, Netta kudakavo apie naujųjų laikų idealą – gyvuliškų instinktų valdomą vienišą žmogų, kuris su savo trūkumais ne kovoja, bet juos puoselėja ir jais didžiuojasi.

Skamba absurdiškai? Paskaitykite dainos žodžius. Nieko daugiau kaip tik nemotyvuotas pyktis kitai lyčiai ir pasididžiavimas savimi. Netta pradeda dainą prisistatymu „i am beautiful creature” (aš esu graži būtybė), tuo tarpu į vyrą kreipiasi „stupid boy” (kvailas berniuk). Toliau ji tvirtina nesirūpinanti naujųjų laikų idealais ir žada jį kažko išmokyti.

Kas yra tie „modern time preachers”, dainoje neatskleidžiama, bet žiūrint į Nettą manytina, kad galvoje turimi moteriškumo standartai – išvaizda, elgesys, požiūris.

Taigi, iš esmės daina apie stiprią moterį (greičiausiai lesbietę) (aliuzijos į žaidimus su lėlėmis) ir silpną vyrą, kuris bus palaužtas (i’ll take you down now).

Kuo ne feminisčių manifestas?

Tuomet, kai suvoki tą dainą kaip tam tikrą politinę liniją tampa aiškesnė ir pati pergalė, ir atlikėjos vertinimas. Visokios feministės ir kiti liberalių pažiūrų veikėjai bando traktuoti esą Nettos kritika pagrįsta jos išvaizda ir dėl to tai patyčios, bet išties Nettos kritikos esmė – koncepcija, kurią ji perša.

Pasaulyje yra nemažai žinomų storų moterų, kurios nėra vadinamos „freak’ėmis”. Visuomenės požiūrį suformavo ne tie papildomi kilogramai, kurie, kitaip apsirengus, galėjo net nekristi į akis, o tas iššaukiantis pseudo spektaklis, kuriuo spjauta į veidą ne tik vyrams, bet apskritai žmonėms, kurie turi sveiką santykį su savimi ir kita lytimi.

Netta’i lyčių santykiai yra kova, kurią turi laimėti moteris, tuo tarpu man ir daugumai kitų tai – koalicija, sukurianti gražiausią pasaulyje dalyką – šeimą.

Natūralus klausimas, kuris kyla bet kuriam normaliam žmogui – kam Europai skatinti lyčių kovą? Atsakymo aš nežinau.  Bet įtariu.

Pirmiausia, ilgėjant gyvenimo trukmei ir mažėjant darbo vietų, populiacijos augimas yra didelė problema, kurią jau reikia pradėti spręsti. Vienalytės poros, kaip žinia, demografiškai „nepavojingos”.

Antra, šeima yra pamatinė visuomenės ląstelė ir šią prasme ji netgi iš dalies konkuruoja su valstybe. Žmogus, kuris turi šeimą, yra mažiau priklausomas nuo valstybės, jam mažiau reikia socialinių garantijų, užimtumo ir pan., dėl ko toks žmogus nėra linkęs labai daug mokėti idant gautų atitinkamas paslaugas bei garantijas.

Tuo tarpu vienišas žmogus yra labai stipriai suinteresuotas turėti kuo didesnes garantijas, užimtumą po darbo ir pan., dėl ko jis, žinoma, pasirengęs už tai sumokėti milžinišką kainą. Valstybėms vis labiau orientuojantis į tai, kad surinkti kuo daugiau mokesčių, vieniši asmenys yra potencialiai mokesni.

Ir, galų gale, lengviausia valdyti silpnus žmones, o žmogus, kuris pasiduoda savo ydoms ir jas puoselėja, yra silpnas.

Jauna nutukusi moteris nėra „kitokia” – ji serga arba turi ydų. Jos antsvoris neabejotinai atsilieps sveikatai, darbingumui ir greičiausiai vaisingumui.

Vyrai labiau domisi normalaus sudėjimo moterimis ne tik todėl, kad jos gražesnės, bet iš esmės todėl, kad sveikesnės, vaisingesnės, aktyvesnės. Kas gi norėtų sieti gyvenimą su žmogumi, kuris sunkiai pakyla nuo sofos?

Taigi, „storos bobos” kritika orientuota ne į asmenį, o į tai, ką tas asmuo reprezentuoja.

Apskritai, tik lietuvių provincialumu ir amžinai nesėkmingu bandymu būti „moderniais” galima paaiškinti situaciją, kai viešo asmens kritika prilyginama rasizmui, antisemitizmui ar dar kažkam.

Viešas žmogus atstovauja kažkokią idėją, dėl ko jo kritikos ribos yra ir turi būti itin plačios.

Jei žmogus bijo būti pavadintas „storu” ar „negražiu”, jis tiesiog neturi lipti ant scenos. Ar juolab dainuoti „i am beautiful creature”. Natūralu, kad šis teiginys iššaukia reakciją ir dar natūraliau, kad dauguma visuomenės negali su tuo sutikti, nes tai, kas nėra sveika, negali būti gražu.

Nutukimas nėra grožis. Ir pyktis nėra grožis.

Aš ant tos scenos nemačiau visiškai nieko gražaus. Tik piktą storą bobą.

22 atsakymai į “Eurovizija: Dainuojantis feminizmas”

 1. Kas nusprendė, kad dvieju skirtingų lyčių asmenys yra būtent ,, norma”? Kas nulėmė sprendimą, kad Netta yra ,, turbūt lesbietė”? Taip, šitas pasirodymas tikrai buvo perspaustas, tačiau ne visos moterys nori gimdyti vaikus, būti priklausomos nuo vyrų, kas taipogi pagal jus turbūt yra ,, norma”. Straipsnį gerbiu ir iš dalies jam pritariu, tačiau tam tikros vietos glumina ir ,, kvepia” diskriminacija, kaip ir Nettos daina diskriminuoja vyrus…

  1. Gamta taip nusprendė. O dėl viso kito – aš niekam neliepiu gimdyti vaikų ar būti „priklausomoms” nuo vyrų. Aš tik konstatuoju, kad lytys nėra priešai. O Jūs jau žiūrite kaip į priešus: Jei moteris turės vyrą, tai ji gimdys vaikus ir bus „priklausoma”. Nebūtinai. O gal ir taip, ir jai patiks? Esmė, kad vyrai nėra „išnaudotojai”, „niekšai”, „engėjai” ir nėra ko jų keikti. Nepatinka – gyvenkit be vyro. Irgi niekas nedraudžia. Tiesiog pati nuostata, kad vyrai yra blogis ir kad reikia su jais kautis – neteisinga.

   1. Dabar kita kalba! Super diskusija. Džiugu, kad atsakėte, nes lyčių priešinimui aš taipogi nepritariu. Negalima žeminti nei vienų nei kitų. Beje dar galiu pakomentuoti, kad daugelis vadina ją stora boba tik dėl jos išorės, o ne dėl šitos dainos prasmės, kaip darote Jūs. Todėl tai yra negražu ir piktybiška iš žmonių pusės.

 2. Jaunai merginai taip atrodyti ir dar dainuoti „i am beautiful creature” irgi nėra gražu. Ji provokavo. O provokacijos dažniausiai susilaukia neigiamų reakcijų. Nematau nieko smerktino, kad žmonės tiesiogiai sureagavo į provokaciją.

   1. Aš sau galiu atrodyti ir karaliene, bet kas čia blogo, jog kažkas pasakys, jog ja nesu? Žmonės kažkaip ėmė tapatinti „sau” su „visiems”. Sau tu gali būti koks tik nori, bet tavo paties savęs vertinimas neįpareigoja kitų tau pritarti ir vertinti tave taip pat.

 3. Jus, Lidžita, deja nesugebate pažvelgti toliau kūno ir nors teigiate, kad jūsų vertinimas remiasi dainos tekstu, visgi kelis kartus savo rašinyje pekiate ir niekinate šią moterį būtent dėl jos išvaizdos, neatitinkančios standartų. Esą, jei neatrodai, kaip mums priimtina–tylėk, nesirodyk, nemylėk savęs. Juk prieš tokį požiūrį kaip jūsų ir yra pasisakoma su šia daina. Tiesiog linkėčiau pagyventi aplinkoje, kur žmonės IŠ TIESŲ nevertina kitų pagal išvaizdą, nes tai reikia pajusti. Kai kiekvienas žmogus yra vertybė, nei vienas ne menkesenis, nei vienam neliepiama sleptis ar prisidengti.
  O pyktis iš kur? Dar sakyčiau jis švelnus ir jo mažoka. Pabandykit įsivaizduoti jei jums, gerbiamoji, visą gyvenimą prikaišiotų, kad su jumis kažkas negerai. Kasdien, visur, tiesiai ir užuominomis, iš visur girdėtumėt žinutę–tu netinkama. Tiesiog įsivaizduokit. Gal pavyks pajusti, ką jaučia visuomenes atstumtieji. Ir jų matyt ne taip jau mažai, jei užteko balsų dainai išrinkti nugalėtoja.

  1. Smerkiu ne išvaizdą, o tai, ką aprašiau. Esu girdėjusi daug „tu netinkama” ir dauguma padėjo tobulėti, o kiti tiesiog liko kaip nemalonus prisiminimas. Nematau nieko blogo, jei žmonės bendrauja natūraliai ir tiesiai išsako savo mintis, o ne meilikauja ir veidmainiauja. Išvaizda visados yra svarbi, nes būtent išvaizda yra pirmas signalas apie žmogaus sveikatą, psichinę būseną ir pan. Gaila žmonių, kurie to nesupranta. Kas pvz. matyti žiūrint į tą merginą – ji nėra sveika ir greičiausiai turi priklausomybę nuo maisto. Kas blogiausia – ji ne tik nesupranta, kad tai problema, bet netgi bando tai pristatyti kaip siekiamybę.

   1. Kaip jūs drįstate teigti, jog tai priklausomybė nuo maisto? O tai negali būti kažkoks didesnis sveikatos sutrikimas? Ar domėjotės ką žmogaus kūnui gali duoti jau atsineštas genotipas iš mamos įsčių? Tai jūsų teigimu, jei žmogus yra stambesnis, tai jis automatiškai turi kažkokių psichinių problemų? Jei žmogus myli save tokį koks jis yra tai jis taip pat turi psichinių problemų?
    Vis dar man neatsakėte, kodėl Netta pagal jus greičiausiai yra lesbietė? Nes būtent šitaip dainuoja apie vyrą?

    1. Sakiau ne kad Netta yra greičiausiai lesbietė, o dainos herojė greičiausiai yra lesbietė. Atidžiai skaitykite tekstą ir rasite ten ne tik tai, bet ir atsakymą, kodėl. Toliau – skiriate „stambus” nuo „storas”? Aš pati nesu smulki, bet ji 1993 m. gimimo (t.y. jai kokie 25 m.) ir sveria matyt per šimtą. Tai tikrai ne „genetika” ir ne „stambus”. Tai yra nutukimas, kuris jau savaime traktuotinas kaip liga. Dėl ko ji tokia, aš nežinau, bet spėju, kad dėl priklausomybės, nes sergantis žmogus savo būkle nesipuikuotų. Be to, mergužėlė taip siekianti dėmesio, kad – neabejoju – būtų paminėjusi ir ligą.

 4. Taip tai tikrai buvo agresyvu ir nemalonu . Ir kad tai laimėjo …Išvis palieka blogas mintis apie europos daugumą . Visi nori buti laimingais , bet dauguma bando tai pasiekt per pyktį , abejotina strategija . O gal elementarus tamsumas.

 5. Visiškai kvailas tekstas parašytas siauro akiračio asmenybe. Geriausia arsakymą gausit jutiube-30 milijonų peržiūrų. Tad raseivos primityvai

  1. Siauras tavo išsilavinimas. Dar pasakyk, kad „Gucci gang” yra visų dainų etalonas, nes turi 685 milijonus peržiūrų.

 6. Gal ir ne pati nuostabiausia daina, bet nuomonė straipsnyje tikrai tendencinga. Vadina dainininkę pikta feministe, bet iš tikro potekstė yra visiškai kita. T.y. daina apie tai, kaip visuomenė, sociumas savo piliečiams atlieka gana didelį spaudimą, ypač moterims – kaip atrodyti, ir ką galima ir ko negalima daryti. Šiuo atveju dainos tekstas yra visam tam tarsi priešprieša (taip pat ir spaudimui moterims iš vyrų pusės), kalba apie tai, kad „esu kūrybinga asmenybė” ir galiu elgtis kitaip. Palyginimui straipsnyje pateikiama lietuvių atlikėjos daina. Dėja, visi matėme. kad daina silpnoka, neatskleidžianti vokalo ir t.t., kad ir koks gražus bebūtų tekstas.

  1. O kas tas moteris „spaudžia”? Vyrai? Kaip? Pasirinkdami gražesnes, protingesnes, įdomesnes, o ne taukų maišus? Ar tai tikrai „spaudimas”?

 7. Be galo pritariu straipsnio autorei ir ypač nuomonei, kad būti storu yra nesveika ir neestetiška. Nesakau, kad iš jų reikia šaipytis ar pan. Netta pasisako už feminisčių #metoo judėjimą, kuris yra glaudžiai susijęs su „fat acceptance” judėjimu, kuris teigia, kad būti nutukusiu yra SVEIKA, kas yra didžiausias melas.

  1. Bet tai ko jos tada „parinasi” – nutuktų visos ir niekas prie jų nepriekabiautų… 🙂 O dabar gi laibos, gražios ir po to piktinasi, kad dėmesį vyrai rodo 🙁

 8. Perdeta tolerancija ,byloja apie savivertes trukuma 🙂 Aisku tai galbut irgi Vyru spaudimo pasekme 🙂

 9. Čia išties šviežias tekstas? primena ano šimtmečio, anos Sąjungos mąstymą.

  1. Labai gerai, kad skiriate TĄ Sąjungą ir ANĄ Sąjungą.Ir kad jaučiate, kas tinka TAI Sąjungai, o kas ANAI Sąjungai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *