Vis daugiau žmonių nubunda iš saldaus sapno, kad valdžia nebūtinai veikia gerai, teisingai ir naudingai. Žinoma, žiūrint istoriškai, tai – anokia naujiena, dar net ne visi numirę, kam teko pabuvoti gulaguose ar koncentracijos stovyklose. Vieni ten pateko, nes, savo nelaimei, turėjo turto, kurį reikėjo atimti, o kiti – vien tik dėl to, kad jų rasė neatitiko „auksinio standarto”.
Knygose pilna skaudaus išnaudojimo pavyzdžių – fašizmas, bolševizmas, nežmoniški medicininiai eksperimentai, trėmimai, šaudymai, aukų kūnų išniekinimas, privačios nuosavybės atėmimas, genocidas, apartheidas, segregacija. Visa tai daryta įvairiausių pasaulio Vyriausybių: nuo Australijos iki Jungtinių Valstijų.
Mūsų šlovingosios ES sostinėje, Briuselyje, ilgiausiai pasaulyje veikė… žmonių zoologijos sodas, kuris uždarytas tik 1958 m. Jame demonstravo „primityvius” žmones – daugiausiai afrikiečius, kurie gyvi kentė nežmoniškas gyvenimo sąlygas, o mirę būdavo užkasami kaip šunys – nežymėtuose kapuose.
Tad kodėl šiuolaikiniam žmogui taip sunku suvokti, kad Vyriausybė gali turėti blogų, netgi nežmoniškų kėslų? Kad politika gali būti nukreipta prieš visuomenę ar bent jau didelę visuomenės dalį?
Atsakymas greičiausiai labai paprastas: augome laikais, kai valdžia elgėsi gerai. Mums leido naudotis prigimtinėmis teisėmis, suteikė įvairias socialines garantijas, užtikrino ne visados realų, bet bent jau fasadinį teisingumo vykdymą.
Žinojome, kad ištikus nelaimei galime kreiptis į įvairias socialines tarnybas, kilus ginčui – į teismą. Kažkuria prasme politiką buvo galima apibrėžti kaip „tarnystę visuomenės gerovei”. Kartai, gimusiai po 1990 m., valdžia reiškė ne represijas, bet saugumą.
Ir dėl to labai sunku suvokti, jog ši politika išgyvena saulėlydį , o dabar turime XX a. pirmai pusei būdingą ideologiją, kurioje nebelieka prigimtinių žmogaus teisių, o menkas „galimybes” apibrėžia sveiku protu nepaaiškinami kriterijai.
Tačiau tas suvokimas, kad politika tampa iš esmės kitkuo, nei tai, kuo gyvenome paskutinius 30 m., skinasi kelią, ką puikiai įrodo dažnėjanti ir aštrėjanti kritika į totalitarizmą pasukusioms Vyriausybėms.
*Jei Jums patiko šis tekstas, paremkite jo autorę per Patreon arba PayPal.