Ką daryti, kai bankrutuoja kelionių agentūra arba… praktiniai patarimai, kaip keliauti savarankiškai

Dažniau skaitantieji mano įrašus tikėtinai žino istoriją apie tai, kaip su draugu nusipirkom kelionę, kuri taip ir neįvyko. Na, ir tai, kad Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba mums išaiškino, kad pirkti kuponą ir pirkti kelionę nėra tas pats.

Na, tai nusprendėm pagaliau nusipirkti kelionę. Nesupraskit naiviai – pinigų mums niekas iki šiol negrąžino. Čia „iš kitos algos”.

Būtent todėl nuspręsta apriboti kelionės išlaidas iki 500 Eur/1 asm. Ir Jūs visiškai teisūs – nepavyko. Bet kai gauni TIKRĄ kelionę ir tikrus įspūdžius, tai kažkaip nelabai skauda dėl to „perviršijimo”.

Na, o dabar apie tai, kaip perkama kelionė. Arba kaip tai darė tie, kurie iki tol iš esmės neturėjo savarankiško keliavimo patirties.

Pirmiausia reikėjo sugalvoti kryptį. Ir tai buvo elementaru. Užsukome į Skrendu.lt  ir pasižiūrėjome, kur yra pigių skrydžių. Man labai patiko kažkieno mintis, kad pasaulyje labai daug gražių vietų, taigi, neverta skristi ten, kur brangu. Vadovaudamiesi tokia filosofija, nusprendėme, kad kelionės maršrutą nulems lėktuvo bilietų kainos. Ir buvau daugiau nei maloniai nustebinta, kai pamačiau bilietus į išsvajotąją Portugaliją už kiek daugiau nei 100 Eur.

Kadangi apie Portugaliją svajojau seniai, tai „gūglinimas” buvo tik formalumas, bet šiaip verta „pagūglinti”, nes nebūtinai gražiai skambantis pavadinimas reiškia gražų miestą.

Egzotiškas Europos pakraštys, kuriame jau nesijauti kaip Europoje.
Egzotiškas Europos pakraštys, kuriame jau nesijauti kaip Europoje.

Jei google vaizdai tenkina, galima ir plačiau pasidomėti – tam puikiai pasitarnauja visokie supermamyčių forumai ir netgi tų pačių kelionių agentūrų tinklalapiai. Šitokiu būdu galima gauti naudingos informacijos ne tik apie kraštovaizdį, bet ir apie kainas, istoriją, galų gale, krimininogeninę situaciją, t.y. tai, kaip labai tikėtina, kad kelionei įpusėjus liksite be kuprinės ir pinigų.

Na, o kai jau žinote, kad pasirinktoje valstybėje gražu, santykinai saugu ir bus apie ką anūkams papasakoti, patartina dar kartą atidžiau pasidomėti kainomis. Nes – nebūkite naivūs – net jei bilietai pigūs, tai jokiu būdu nereiškia, kad bus pigus viešbutis, transportas, lankytini objektai ir pan. Žodžiu, galima stipriai „įklimpti” finansų prasme.

Orientacijai patarčiau turėti omenyje tokią gairę, kad paprastai kainos tiesiogiai priklauso nuo valstybės ekonominės padėties. Jei valstybė yra turtinga, tai ir kainos ten „kandžiosis”, jei varginga – tikėtinai bus pigu. Aišku, nereikia pamiršti, kad vykstant turizmo sezono metu į turistinius miestus gali tekti mokėti brangiai net ir žemo pragyvenimo lygio valstybėse. Ir dar tokia reikšminga aplinkybė – jei manote, kad pvz. Graikija, Portugalija ir pan. valstybės priskirtinos prie „žemo pragyvenimo lygio”, tai, deja, nuliūdinsiu. Jos yra žemo pragyvenimo lygio, lyginant su Vakarų Europa, bet ne su Lietuva.

Kai jau pagaliau nuspręsta, kur, galima nusipirkti lėktuvo bilietus. Tiesa, geriausia ne per Skrendu.lt, nes komisiniai ten žvėriški. Pirkite tiesiai iš skrydžių kompanijos/kompanijų. Jei skrydžiai su persėdimais, būtinai atkreipkite dėmesį į laiko intervalus tarp persėdimų – jei jie labai trumpi (iki 1 val.) galite vėluoti, jei labai ilgi – teks ženklią laiko dalį praleisti oro uoste arba patirti papildomų išlaidų.

Pigūs skrydžiai - galimybė net ir ne itin pasiturintiems!
Pigūs skrydžiai – galimybė net ir ne itin pasiturintiems!

Įsigijus bilietus, lieka užsisakyti viešbutį arba susirasti kitokį prieglobstį, išsinuomoti automobilį (jei jo reikės) ir, aišku, susiplanuoti maršrutą.

Aš asmeniškai labiausiai baiminausi dėl maršruto – abejojau kompetencija susikurti įdomų, taigi, nutarėme apsiriboti Portu.

Atsižvelgiant į kelionės koncepciją, kiek toliau nuo miesto centro rezervavau viešbutį.

Ekonominės klasės viešbutis, kuriame tenkino iš esmės viskas. Ypač - nepriekaištinga švara ir gausybė rankšluosčių.
Ekonominės klasės viešbutis, kuriame tenkino iš esmės viskas. Ypač – nepriekaištinga švara ir gausybė rankšluosčių.

Deja, planai labai greitai pasikeitė, o viešbučio rezervacijos atšaukti nebebuvo įmanoma.

Taigi, patarimas – nepulkite rezervuoti viešbučio, kol nesate susidarę galutinio kelionės maršruto arba rinkitės rezervaciją, kurią galima atšaukti (deja, tai kainuoja šiek tiek brangiau).

Automobilio nuoma kėlė mažiausiai klausimų, tačiau paaiškėjo, kad tai kaip tik tai, dėl ko reikėjo pasukti galvą daugiau. Iš tiesų, jei iki tol nesate nuomavęsi automobilio, tai turbūt, kaip ir mes, manote, kad svarbu rasti pigiausią variantą. Ir esate absoliučiai neteisūs – būtina išsiaiškinti, ar ribojamas kilometražas (jei pvz. per dieną galima nuvažiuoti iki 60 km., tai kam Jums išvis tas automobilis?),  kokia automobilio komplektacija (jei lauke +40, o automobilis be kondicionieriaus, tai daug važinėtis tikrai nesinorės), paėmimo ir grąžinimo sąlygas, kelių mokesčius, draudimus, netgi… kuro kainą, nes pvz. Portugalijoje kuras yra gerokai brangesnis, nei Lietuvoje.

Jei automobilio nuomai naudositės populiariąja Rentalcars.com, tai reikėtų žinoti, kad skelbiamos sąlygos ne visiškai atitinka tas, kurias Jums pasiūlys konkreti automobilio nuomos kompanija. Tarkim, „Kelių mokestis / Kelių licencijos mokestis” arba „Vietiniai mokesčiai”  nereiškia, kad nereikės mokėti kelių mokesčių. Mums tai paaiškino paprastai, maždaug „ten – kitokie mokesčiai”.

Rezervuojant automobilį internetu, Jums taip pat pasiūlys įsigyti frančizės draudimą, tačiau neverta skubėti. Geriausia šią galimybę aptarti vietoje su konkrečia kompanija, iš kurios nuomositės automobilį, nes… Mes paskubėjome ir sužinojome, kad mūsų pasirinkta nuomos kompanija atitinkamo draudimo nepripažįsta – AVIS pasiūlė pirkti iš jų papildomą draudimą. Atsisakius, išaiškino, kad jie rezervuos 1250 Eur ir, esant žalai, nuskaičiuos. O mes tą sumą galimai atgausime iš draudimo kompanijos – bet tai jau ne jų reikalas.

Taigi, nepasitikėkite Rentalcars.com – susidomėję konkrečiu automobiliu, rašykite nuomos kompanijai ir teiraukitės, kokios konkrečiai yra sąlygos, ypač, kiek papildomų pinigų teks pakloti (draudimai, kelių mokesčiai ir pan.).

Mūsų transporto priemonė su neplanuotu, bet būtinu oro kondicionieriumi ir neplanuotu, bet sutvarkytu gedimu.
Mūsų transporto priemonė su neplanuotu, bet būtinu oro kondicionieriumi ir neplanuotu, bet sutvarkytu gedimu.

Na ir galų gale – maršrutas. Žmones domina skirtingi dalykai, tad kiekvienas jį planuotų kitaip. Nors ir žinojome, kad daugelis renkasi kelionę pakrante Pietūs – Šiaurė arba atvirkščiai, tačiau supratome, kad per 6 dienas aplėkti visą Portugaliją nebūtų protinga ir iš esmės matytume tik greitkelį. Dėl to priėmėme sprendimą patyrinėti Šiaurę.

Iš tiesų net ir šiaurinę dalį išsamiai apžiūrėti per 6 dienas yra misija neįmanoma. Tenka rinktis, kaip leisti laiką ir ką pamatyti.  Mūsų prioritetas buvo kuo daugiau pamatyti, kita vertus, nenorėjome ir pervargti. Todėl pasirinkome santykinai aktyvias, bet kartu ne per daug įtemptas atostogas. Suplanavome pagal galimybes aplankyti žymiausius Porto objektus (Dom Luis I tiltą, Bolsa rūmus, Ribeirą, Klerigos bokštą, Barredo rajoną ir pan.), taip pat padegustuoti vyną Vila Nova de Gaia. Muziejus aplenksime, nes… Kitame Europos krašte yra daug įdomesnių užsiėmimų.

Bažnyčių taip pat netraukėme į lankytinų objektų sarašą, nes, nors jos ir labai gražios, tačiau Porte ir ypač Bragoje jų galybė, tad nusprendus visas aplankyti, tektų tam skirti didžiąją dalį kelionės laiko. Kadangi kelionė ne piligriminė, užteks žvilgtelėti į kelias įžymesnes (pvz. Igreja dos Clerigos).

Formaliai tai nėra lankytinas objektas, bet mums pasirodė ne ką įdomiau nei kokia ten bažnyčia. Kaip dažnai tenka matyti su upės vilnimis besigalinėjančias žuvis, kurių tokia daugybė, kad neįtari net apytikrio skaičiaus?
Formaliai tai nėra lankytinas objektas, bet mums pasirodė ne mažiau įdomu nei kokia ten bažnyčia. Kaip dažnai tenka matyti su upės vilnimis besigalinėjančias žuvis, kurių tokia daugybė, kad neįtari net apytikrio skaičiaus?

Objektai už Porto buvo pasirenkami pagal kelis kriterijus – nutolę ne daugiau kaip 200 km, gana esmingai besiskiriantys vieni nuo kitų. Tokiu būdu mūsų planuose atsidūrė Parque Natural de Serra da Estrella (nacionalinis kalnų parkas), Manteigas (miestelis minėtame parke), Costa Nova (žvejų kaimelis, dryžuotais namukais palei pakrantę), Batalha (gotikinis vienuolynas), Viana do Castelo, Vila praie de Andora, Sao Martinho do Porto, Nazare, Miramar (pakrantės), Braga, Coimbra (miestai).

Sudarinėdama maršrutą, vis žvilgteldavau į Lagos ir kurį laiką sielojausi, kad nepirkome bilietų į Faro (išgąsdinti didesnės bilietų ir viešbučių kainos), nes gi būti Portugalijoje ir nenuvykti į Algarvę – baisi nuodėmė. Bent jau toks įspūdis iš visokių forumų ir kelionių agentūrų tinklalapių.

Visgi nuvykus teko įsitikinti, kad Šiaurės Portugalija – ne mažiau verta dėmesio ir kad nebūtina rinktis visų praminto maršruto, jog būtų įdomu. Netgi priešingai – tam tikra prasme džiaugiuosi pirmai pažinčiai su šia nuostabia valstybe pasirinkusi turistų mažiau mylimą, bet įvairiapusišką ir beprotiškai gražią šiaurinę dalį.

Na ir pabaigai… Apie pinigus. Kiek kainuoja savarankiškai nukeliauti į kitą Europos galą?

Suma nėra įspūdinga – 1200 Eur/2 asmenims, įskaitant suvenyrus. Aišku, tai tikrai nėra ta suma, kurią būtina išleisti. Mes visiškai nesivežėme maisto iš Lietuvos, gana dažnai lankėmes viešojo maitinimo įstaigose, gyvenome 3 žvaigždučių viešbutyje, ėjome į kai kuriuos mokamus objektus, degustavome vyną, kėlėmės keltuvu. Taupant tikrai buvo galima neviršyti 1000 Eur.

Išvados? Keliauti savarankiškai yra kur kas paprasčiau, nei atrodo. Tereikia šiek tiek „pagūglinti” ir Jūs jau esate įsimintiniausioje savo kelionėje su unikalia, tik Jums pritaikyta kelionės programa!

Keliaukite drąsiai!

Porto simbolis, kuriuo jie be proto didžiuojasi. Ir neveltui, nes XIX a. tai buvo architektūros stebuklas ir reiškė beveik tiek pat kiek mums pigūs skrydžiai.
Porto simbolis, kuriuo jie be proto didžiuojasi. Ir ne veltui, nes XIX a. tai buvo architektūros stebuklas ir reiškė beveik tiek pat, kiek mums pigūs skrydžiai.

 

5 atsakymai į “Ką daryti, kai bankrutuoja kelionių agentūra arba… praktiniai patarimai, kaip keliauti savarankiškai”

    1. Deja, negaliu atsakyti, nes Faro nebuvau 🙂 Kaip suprantu, Faro yra gražesnė gamta – labiau tropinė 🙂 Bet šiaurinė dalis labiau išsivysčiusi ekonomiškai, miestai – didesni ir įdomesni 🙂 Apskritai, skaičiau, kad pats Faro nėra kažkuo labai įdomus – dėmesio vertas gamtovaizdis aplink (Algarvės regionas) 🙂

  1. Na idomu įdomu, kaip su tai automobilių nuoma ypač tokiuose pietų šalyse, kur kultūra ir požiūris į įsipareigojimus yra švelniai tariant, įdomus 🙂
    čia tau ne kokia kad ir va šita trumpalaike automobiliu nuoma pasinaudoti. Ypač jei nuomojuosi vietinei kelionei 🙂

  2. Puikus straipsnis, ačiū. Pas mus būna taip, kad jei nerandam pigių skrydžių tai tuomet tenka prisiminti, kad egzistuoja pvz poilsis Druskininkuose ir vykti į Lietuvos kurortus pailsėti 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *