Labai dažnai tenka pastebėti mamas klausiant, kaip… priversti vaiką valgyti. Ir ši problema (jei galima taip pavadinti) man labai pažįstama, nes pati auginu dukrą, kuri valgo tik keptas bulvytes, vienos rūšies blynus ir saldumynus.
Buvę dienų, kai tikrai stipriai dėl to nerimavau ir ieškojau patarimų, kaip ją paskatinti valgyti mėsą ir daržoves. Juk mes visi girdėję apie sveikos mitybos principus ir turbūt neretas įsivaizdavome, kad vaikas valgys kotletuką su brokoliu, o ne french fries.
Tačiau, kad ir kaip man nepatiktų tai, ką valgo mano vaikas, niekados net nesvarsčiau dalykų, kuriuos siūlo dauguma mamų: priversti valgyti, neduoti nieko kito, atimti saldumynus ar netgi atimti telefoną/plančetę kaip bausmę.
Dabar įsivaizduokite patiekalą, kurio labai nemėgstate, ir kad jums artimi žmonės jėga verčia jį valgyti. Įsivaizduokite, kaip ta bjaurastis slysta jūsų gomuriu, keliauja į skrandį, jus jau kone pykina, o jūsų partneris ar kitas jums artimas žmogus pergalingai šypsosi. Kaip jaučiatės? Turbūt siaubingai? O ar vaikas jaučiasi kitaip? Iš tiesų, ne. Jis taip pat jaučiasi siaubingai, kai smurtiniais veiksmais verčiamas valgyti tai, kas jam neskanu. Arba kai jis tiesiog ne alkanas.
Be abejo, jūs pasakysite, kad tie jūsų kotletukai skanūs, tačiau… Jie yra skanūs jums. Galbūt jūsų vyrui. Ir gal net kolegei Danutei. Jei jie būtų skanūs vaikui, jis taip pat juos valgytų, bet deja. Ir galbūt jūs iš tiesų gerai gaminate, tačiau yra toks posakis: „skonis draugų neturi”. Vaikų skonis apskritai yra šiek tiek kitoks nei suaugusiųjų ir, kiek pastebiu, dažnas vaikas nenori mėsos ar daržovių, o ir šiaip valgo vos kelis menkaverčius gaminius.
Normalu tokiu atveju rūpintis ir siekti jį paskatinti valgyti tai, kas atrodo „teisinga”. Tačiau aš manau, kad, kai vaikui nepaliekamas joks kitas pasirinkimas, tik valgyti per prievartą, tai nebėra nei paskatinimas, nei geras pavyzdys. Tai yra elementarus psichologinis smurtas.
Ir į šį smurtą kaip taisyklė labiau linkusios moterys, kurios paskaito patarimų, kaip vaikas turėtų teisingai valgyti, tada patarimų, kaip to pasiekti, ir… prasideda vaiko kankinimas, neretai vedantis ne tiek į sveikesnę mitybą, kiek į ryšio su motina nutrūkimą.
Paremkite teksto autorę per PayPal.