Skurdo klasė: Vidutiniškas vergas irgi vergas

XX ir XXI a. pasižymi tariamai gausėjančia „vidurine klase”, kuri esanti normaliai funkcionuojančios visuomenės pagrindas.

Tikslių vidurinės klasės požymių nėra, tad skirtingi asmenys ją apibūdina skirtingai , samprotavimų, kiek reikia pajamų, kad jau galėtum vadintis vidurine klase taip pat esti skirtingų , tačiau kas iš tikrųjų yra vidurinė klasė? Darbininkas, kiaurą dieną plušantis fabrike (kad ir už labai padorią algą)? Rezidentas, siekiantis prestižinio išsilavinimo, bet gyvenantis už grašius? Ofiso darbuotoja, gaunanti varganą minimumą? O gal… bet kas, turintis tam tikrus vidurinės klasės atributus (būstą, automobilį, turiningą laisvalaikį ir pan.)?

Kaip jau minėjau, vienareikšmio atsakymo nėra, nes šios klasės samprata labai plati – vieni tai sieja išskirtinai su didesnėm pajamom, kiti – su tam tikru išsilavinimu, kvalifikacija, gyvenimo būdu, o treti dar taiko ir kilmės kriterijų.

Ko gero, žmonių, kurie atitiktų visus šiuos kriterijus, nėra daug. Bet man šiuo metu įdomesnis tik vienas iš kriterijų – finansinė padėtis. Kiek uždirbti, kad jaustis oriu vidutinioku Lietuvoje? Jei grynai statistiškai, tai ne mažiau kaip 584,8 Eur grynųjų pajamų . Bet… Ar tikrai tai yra ta suma, kurią uždirbantis žmogus gali jaustis oriai? Matyt, tai priklauso nuo to, kaip tie pinigai naudojami.

O naudojami jie dažniausiai… skoloms – įgyti, padengti, išvengti. Tai… Ar tikrai prasiskolinęs žmogus gali gyventi oriai? Matyt, ne, nes jo pasirinkimai nebėra laisvi, jis „užsuktas” į amžiną mokėjimo terminų, palūkanų ir delspinigių grandinę.

Pats įsivaizdavimas, kad 30 m. į priekį prasiskolinęs asmuo yra… vidurinė klasė, man kelia nuostabą, kaip puikiai veikia viešieji ryšiai. Kaip puikiai bankininkai ir politikai „išplovė” mums smegenis. Netikite?

skolos

Vidurinė klasė normaliame pasaulyje turėtų būti žmogus, kuriam nereikia skolintis, kurio pajamų visiškai užtenka patenkinti visiems jo poreikiams, o darbui skiriamas laikas yra adekvatus gaunamoms pajamoms, kuris gali mėgautis maloniu laisvalaikiu, skirti laiko asmeniniam tobulėjimui ir dalyvavimui visuomeniniame gyvenime. Ir….  kuris nebijo išsakyti savo nuomonės ar mesti jo netenkinančio darbo. Nes tik toks žmogus gyvena taip, kaip nori. Tik toks žmogus šoka savo paties šokį.

Taigi? Kiek daug vidurinės klasės žmonių Jus iš tikro pažįstate?

Ir taip – aš žinau, kad bus teigiančių, jog tokie kriterijai – per aukšti ir taip negyvena beveik niekas, bet… Ar vien ta aplinkybė, kad aplink vergai padaro tave laisvu? Ir jei tu nesi laisvas – nuo nesibaigiančių įsipareigojimų bankui, darbdaviui, mokesčių inspekcijai – tai kaip tu gali planuotis savo gyvenimą ir kaip tu gali daryti pasauliui tą poveikį, kurį norėtum daryti?

bills-debt-final-demand-CS53751341-1

Vidurinė klasė nėra dauguma skolose paskendusių darboholikų, triūsiančių nuo 8 iki 8, kad pagaliau išmokėtų skolas ir numirtų. Vidurinė klasė – tai žmonės, kurie gyvena laisvą gyvenimą, turi įvairių pasirinkimo galimybių ir laiko bei noro daryti pasaulį geresne vieta. Nes tai ir gali tik vidurinė klasė. Vargšams tam neužtenka pinigų, o turtuoliams – noro.

Bet… Tikra vidurinė klasė bent jau Lietuvoje tebėra siekiamybė, nes žmonių, kuriuos iš tikro būtų galima jai priskirti, labai mažai.

O blogiausia, kad pokyčių nebus, kol… patys žmonės galvos, kad skolos ir amžini viršvalandžiai yra šios klasės atributai. Būtent tai ir perša tie, kurie kuria šia gausią ne tik finansinio skurdo klasę, išdidžiai skubančią į darbus – sėdėti iki nakties, į bankus – įsiskolinti iki pensijos, ir į lovą – greičiau užmigti, kad anksčiau atsikeltų.

Ši klasė pasauliui turi labai mažą įtaką, o jos varganas gyvenimas domina tik šios klasės atstovus. Daugelis tokių žmonių numirs nė negyvenę, o ant jų antkapių puikuosis užrašas:

„GEDI DARBDAVYS IR BANKAS”

 

 

8 atsakymai į “Skurdo klasė: Vidutiniškas vergas irgi vergas”

  1. Kalbant su amerikonais buvo paminetas toks apibrezimas kuris man patiko.
    Vidurine klase, tai tie kurie turi santaupu tiek, kad gali be rupesciu pragyventi 6 men, o poto neskubedami susirasti kita darba arba pradeti savo versla.
    Turtingi yra tie, kurie ta pati gali daryti 10 metu. Jeigu ziureti i toki apibrezima, tai Lietuvoje turtingu butu gal koks 100 zmoniu, o va vidurinioji klase tikrai nesiektu 10K seimu.
    Siaip aplamai EU vidurinioji klase yra maziau negu 3%, o pagal statistikos desnius 3% yra triuksmas ir ji galima ignoruoti, arba ismesti.

  2. Puikus rasinys. Is tiesu sokanciu savo paties soki ne taip ir daug. Na nebent vyresnioji karta,apribojusi poreikius. Jaunimas,kuris turi potenciala pasauli padaryti geresniu ir grazesniu-deja arba varsto banku duris arba emigraves…deja tokia realybe.

  3. Skaitau….ir zaviuosi…visdelto Lietuvoje dar liko deimanciuku..Didziausia mano svajone butu ,kad bent panasiai mastytu musu paciu renkami atstovai valdzioje .Deje ,net rinkimu neleidziama daryti saziningai ir laisvai ,nes 50 % vadinamu deputatu kabutese isrenkame dar iki rinkimu ….sarasai jau sudaryti .Kaip ir Tarybineje santvarkoje amzinas Politinis biuras nesikeicia.Nejaugi vel sauksime VALIO.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *