Sovietinis mentalitetas ar meilė pinigams – kas didesnė blogybė?

Žmonės mėgsta priežasčių ieškoti ten, kur jų nėra ir būti negali.

Tarkim, apsitorčinęs narkomanas negyvai uždaužo posūnį ir keliose „šviesiose” galvose netikėtai gimsta idėja, kad tai dėl to, jog vaikus pagal įstatymą mušti galima (nors niekad nebuvo galima).

Tada tos „šviesios” galvos skubos tvarka prastumia teisės aktą, pagal kurį vaikų jau ne tik mušti, bet ir šiaip su jais tokio intensyvesnio kontakto (net ir psichologinio) palaikyti negalima.

Tai va, kažin kiek ilgai teks laukti, kol dar koks narkomanas užmuš kokį vaiką? Arba kol visuomenė supras, kad tas įstatymas priimtas ne dėl to narkomano? Ir ne dėl kito narkomano? Įtariu, kad pirmas bus greičiau nei antras.

Bet tai gana vykusi iliustracija, kaip absoliuti dauguma žmonių nesuvokia priežasčių ir pasekmių santykio.

Panaši situacija ir su „sovietiniu mentalitetu„, kuris kaltinamas dėl visų Lietuvos blogybių. Vienas mano draugas aktyviai rašo straipsnius, kaip sovietmečiu buvę blogai ir kaip užtat dabar žmonės gobšūs parazitai. Ir kuo daugiau metų praeina nuo sovietmečio, kuo mažiau žmonių jį beprisimena, tuo jis aktyvau apie tai rašo, lyg tikslas ir būtų priminti bei suversti kaltę.

Eilinis gobšus tinginys skaito tuos straipsnius ir teisina savo parazitavimą tuo, kad jį, matai, traumavę eilės prie žirnelių.

Bet ar tikrai žmonės yra tokie, kokie yra, dėl sovietmečio?

Kuo toliau, tuo aiškiau suvokiu, kad pagrindinis dalykas, dėl ko žmonės tampa godžiais prisitaikėliais, nėra sovietmetis. Tai – pinigai.

Dauguma žmonių, kurie kitu atveju būtų padorūs bei adekvatūs, gavę finansinę injekciją iš „tinkamo šaltinio”, tampa marazmatikais ir fanatikais, nes kur kas labiau nei kokie ten prisiminimai apie žirnelius ar kolchozus motyvuoja noras išmokėti kartonkę, aplankyti Kanadą ir skaniai paėsti.

Absoliuti dauguma žmonių kasdien gyvena baimėje ne dėl to, kad buvo sovietmetis ir net ne dėl to, kad jis gali vėl prasidėti, o dėl to, kad jie neišmokės paskolos, negalės nusipirkti naujų batų ar kavos iš Coffee Inn.

Yra du būdai užvaldyti žmogų – prievarta arba pinigai. Ir, žinokite, antras kur kas efektyvesnis, nes, kai grasini žmogui ginklu, tai visados yra rizika, kad, trumpam praradus budrumą, tas ginklas bus išmuštas tau iš rankų ir nukreiptas į tave patį.

Kai duodi žmogui pinigų, nėra jokios rizikos, kad jis bandys juos išmušti ir atsukti prieš tave patį.

Užtat bent jau Lietuvoje labai dažnai matau tokį reiškinį – koks nors protingas, intelektualus žmogus argumentuotai kritikuoja valdžią, atkreipia dėmesį į įvairias problemas ir… Ir netikėtai jis tampa tokiu skystu kolaboruojančiu gobšiu parazitu, kuris lyg sutiktų, kad kažkur yra kažkokių problemų, bet iš esmės tuoj pat pridurs, kad yra ten koks nors teisės aktas ar tai va Landsbergis apie tai jau kalbėjo, ar tai Kubiliaus vyriausybė išgelbėjo Lietuvą…

Tu ilgai galvoji, kas tam žmogui nutiko? Ar VSD pagrobė jo šeimą? O gal netyčia įkišo virbalą į rozetę? Ne, dažniausiai priežastis būna elementaresnė – jis susipažįsta su kokiu „teisingu” dėde, gauna „teisingą” darbą ir jo noras keisti pasaulį į gerą išgaruoja sulig ta diena, kai gauna pirmąją algą. Arba net ir anksčiau.

Užtat realus žmonių valdymas vyksta toli gražu ne per prievartą, o per elementarius ekonominius santykius. Jei esi protingas, tau pasiūlys šiltą vietą vien jau tam, kad „nedrumstum vandens” ir netrukdytum „teisingiems” dėdėms „teisingai” spręsti savo reikalus.

Ir tu greičiausiai sutiksi, nes užaugai šeimoje, kur buvo akcentuojama, kaip svarbu pinigai, pats kali savo vaikams, kaip svarbu pinigai. Tau apskritai atrodo, kad vienintelis realus žmogaus vertės matas yra pinigai. Nes apie kitokius matus niekas tau nepasakojo.

Reta mama aiškina vaikui, kaip svarbu santarvė šeimoje, demokratija ar padorumas. Bet dažna nuo pat ankstyviausio amžiaus kala, kaip svarbu baigti mokslus, rasti gerą darbą ir gerai gyventi.

Materialinės gėrybės yra mūsų laisvės fikcija, kuri realiai ne kas daugiau kaip mus kaustančios grandinės. 

Žinau, kad maždaug šioje vietoje dauguma ima purtyti galvą ir manyti, kad „nusišneka hipė„, nes esą kaip be pinigų gyventi.

Esmė yra ne pinigų neturėjimas, o būdai, kaip tuos pinigus uždirbti ir kiek daug dėl jų gali padaryti. Jei gali už pinigus parduoti savo įsitikinimus ir vaikų ateitį, tai tu esi gobšus parazitas. Ir kaltas dėl to tikrai ne sovietmetis.

Jei moki uždirbti pinigų, neparsidavinėdamas, viskas su tavimi gerai, esi padorus žmogus ir kuri tikrąją žmonijos ateitį.

O dabar esmių esmė – kodėl visuomenėje – pradedant žiniasklaida ir bagiant mokykla – taip aktyviai diegiama, kad sėkmingas gyvenimas – pasiturimas gyvenimas? Nes tokius žmones lengviausia valdyti. Jie nesukelia problemų. Juos lengva paveikti. Nepatiks kažkas, sužinos kokio kompromato? Geresnės pareigos, didesnė alga ir problemos kaip nebūta.

Manau, kad iš dalies būtent dėl žmogus atskiriamas nuo kitų žmonių ir paverčiamas sraigteliu – ekonominiu vienetu. Mes skatinami skųsti draugus ir kaimynus, nes tai esą „pilietiška„, skatinami daug dirbti, nes tai esą leis mums „susikurti sėkmingą gyvenimą„, galų gale, skatinami neturėti pastovios gyvenamosios vietos ir pastovių ryšių, nes tai esą „verčia tobulėti.

Šeima, draugystė, lojalumas kitai gyvai būtybei,  o ne bedvasiam, biurokratų užgultam valstybiniam aparatui, tampa atgyvena ir iš dalies jau beveik kriminalizuota.

Žengtas ir paskutinis žingsnis – tėvai atkertami nuo vaikų, nuo galimybės perduoti vaikui savo pasaulėžiūrą ir įsitikinimus, nes jei pvz. vaikas bus įsitikinęs, kad jis nori visą dieną žiūrėti TV, o tėvai kovos su tuo jo įsitikinimu, tai čia neabejotinai tilps po „vaiko unikalumo nepripažinimu” ar dar kuria nors iš tų sąvokų, kurių net patys rengėjai negalėjo išaiškinti.

Sekantis žingsnis galėtų būti vaikų perauklėjimo stovyklos, į kurias būtų siunčiami nusikalsti linkę vaikai, kuriems tėvai legaliai jokio poveikio daryti negali. O gal net ir vaikų auginimo stovyklos, kuriose tiesiog būtų auklėjami vaikai nuo tam tikro amžiaus. Nes juk valstybė geriau žino, kaip tai daryti.

Kuriama visuomenė, iš kurios pamažu, po vieną mažą dalykėlį atimama šeima, tikėjimas, moralė, laisvas žodis, tradicijos ir visa tai keičiama… Ekonominiais santykiais. Santykiais, kurių svarba daugumai jau dabar didesnė nei asmeniniai santykiai, nes žinau ne vieną porą, kuri vietoje to, kad keistų darbą, pakeitė gyvenimo draugą.

Iš lėto tampame somnambulais, kurių esminė funkcija – dirbti ir uždirbti. Ar tokia visuomenė bus pajėgi išlikti? Kas valdys šią visuomenę, kas formuos jos poreikius? Klausimai, į kuriuos, matyt, atsakys istorija.

Bet pakartosiu – tai nieko bendro su sovietmečiu neturi.

Nes net ir sovietmečiu, kai nebuvo privačios nuosavybės, žmogus turėjo teisę įsikalti vinį į sieną be pranešimo savivaldybei. Jis turėjo teisę, kad ir paslapčia, nusivesti vaiką į Bažnyčią.

Žmogaus teisių ribojimo aspektu sovietmečiu buvo paradoksaliai laisviau. Tik vat žirnelių negalėjai prisiėst iki soties.

16 atsakymų į “Sovietinis mentalitetas ar meilė pinigams – kas didesnė blogybė?”

  1. Oi, gerb. Lidžita, šį kartą atradote Ameriką 🙂
    Kodėl jūs galvojate, kad visose ekonomikos teorijose visuomenės stabilumo pagrindu laikoma pakankamai didelė vidurinioji klasė? 🙂 Lygiai dėl to paties. Jos atstovai uždirba pakankamai, kad jaustųsi laimingi. Ar valstybę reikėtų kaltint noru valdyt vien dėl to, jei ji siekia šį visuomenės sluoksnį kuo labiau padidint?

    O juk aš aukščiau parašiau lygiai tą patį tik kitais žodžiais. 🙂 Blogai tai, ar gerai?

    1. Paskutiniu metu bent jau Lietuvoje vidurinioji klasė toli gražu nedidėja 🙂 Ji mažėja 🙂 Gana sparčiai 🙂 Ir, manau, kad pereinama prie naujų būdų, kaip valdyti visuomenę – t.y. protingesnius nupirkti, o kitus užversti propaganda 🙂

      1. Kodėl jūs suabsoliutinate ir dedat lygybės ženklą: „gerai uždirbantis= kolaboruojantis nupirktas parazitas”?

        O vidutinės klasės mažėjimas vyksta, nieks nesiginčija.

        1. Kodėl Jūs neskaitote teksto atidžiai? „Esmė yra ne pinigų neturėjimas, o būdai, kaip tuos pinigus uždirbti ir kiek daug dėl jų gali padaryti. Jei gali už pinigus parduoti savo įsitikinimus ir vaikų ateitį, tai tu esi gobšus parazitas. Ir kaltas dėl to tikrai ne sovietmetis.

          Jei moki uždirbti pinigų, neparsidavinėdamas, viskas su tavimi gerai, esi padorus žmogus ir kuri tikrąją žmonijos ateitį.”
          O šiaip baisu, bet teisingos politinės ir socialinės/ekonominės pažiūros jau tampa sąlyga gerai apmokamai darbo vietai gauti. Tik kol kas niekas garsiai apie tai nekalba.

    2. Viskas labai teisingai,net i baznycia visi ejo kas norejo ir niekam nereikejo slapstytis.Nebent komunistu partijos nariams reikejo buti atsargiems,nes uz baznycios lankyma galejo pasalinti is partijos.Visi kas raso priesingus komentarus arba jau yra paveikti propogandos,arba bando ilisti i propagandistu gretas.Valgyti juk reikia,o ir Kanada pamatyti neblogai

  2. George Orwell 1984?
    O be sito, dar panasu i globalistines ”samokslo teorijos” punktus..
    Siaip skandinavijoj neatrodo viskas taip baisiai, turint omeni seimas ir vaiku isauklejima, nors gal taip ir turi atrodyt?

  3. Viskas ir yra būtent taip kaip aprašėte. Pinigas yra naujasis lietuvių dievas. Praeities keikimas yra labai patogus, nes nukreipi visuomenės dėmesį nuo dabarties problemų. Beje šitas tarybinių laikų neigimas privedė prie lietuvių savižudysčių, nes (tai galiu įrodyti – pasižiūrėkite statistiką) savižudybių skaičiu Lietuvoje grėsmingai pradėjo didėti nuo 1991-1992 metų. Nes ką politiniai demagogai pradėjo daryti? Jie pavogė iš lietuvių praeitį, tasi jos nebuvo, tarsi nebuvo meilės, jausmų, o to laikotarpio mums neleidžia prisiminti. Rezultatas – savižudybės, ir tai natūralu, nes nebėra praeities.

    1. Aš ir pati vis mąstau, kad ar gali kas būti baisiau nei praeities neigimas? Savo tapatybės, savo istorijos neigimas? Ar normalu keikti viską, kas buvo, kol tu augai, brendai? Apskritai tas valstybės ir žmogaus sutapatinimas (santvarka buvo bloga, tai ir žmonės visi buvo blogi) yra esminis totalitarizmo požymis, kuris niekur nedingo. Formaliai esame laisvi, o išties neturime teisės prisiminti, neturime teisės jausti laimės dėl praeities ir pan.

  4. Yra ir kitu veiksniu, manau stovinciu dar pries piniga. Jie kaip tik is musu istorijos. Schematiskai – paskutiniai oagonys europoje, sovietizacija, deportacijos, pabegeliai, kolektivizacija, industrializacija ir demesio – begimas is kolukiu sukures dominuojanti ir brudniausiai besielgianti, tustybe isaukstinusi miescionejancio kaimiecio sluosni. Jie kone visi giliame komplekse neissiduoti kilmes. Gruto parke yra vienas paveikslas. Nusterau pamates. Jame galima rasti atsakyma kas mes dabar ir kodel.

  5. Viskas teisinga, tik nevartočiau lietuvių kalboje rusiškumų (sovietinis ir pan.). Keista (bet gal ir paaiškinama) , tačiau rusiškumus labai mėgsta taip vadinami Rusijos priešai, ar bijantys puolančių rusų :). Tai joks ne priekaištas, tiesiog noriu atkreipti dėmesį ir pats stengiuosi išlaikyti lietuvių kalbą tyrą, be jokių šiukšlinių žodžių, nesvarbu ar tai rusiškumai ar angliškumai

  6. Tarybinis. O jei labai norisi vartoti šio žodžio rusiškumą (ne Jus turiu galvoje) galima būti nuoseklesniems ir pvz.: vietoje Sovietiniai laikai sakyti pvz. Sovietiniai vremenai :).

  7. Kadangi pusę savo gyvenimo pragyvenau anoje sistemoje ir kitą pusę gyvenu šioje tai turiu puikią galimybę palyginti ko neturi daugelis. O tie kurie varosi ant anos sistemos tiesiog bando pateisinti anos sistemos sugriovimą. O sugriauta ana sistema buvo visiškai sąmoningai ir dėl gobšumo. Paprasčiausiai anuometinis elitas oficialiai negalėjo būti turtingas. Didesnis butas, geresnė mašina, naujesni baldai ir viskas. Jokio verslo, žemės, salos, lėktuvo, jachtos ir t.t. nenusipirksi nes to neleido sistema. O vakarietiški turtuoliai taip žavingai atrodo. 🙂 Ir anuometinis elitas atsargiai sąmoningai maždaug nuo 1965m pradėjo sistemos demontažą. Pvz pagrindinai vietiniai kur gyvenu sąjūdžio kūrėjai buvo visi KGB „stukačiai”. Tiesiog taip išėjo kad netyčia paaiškėjo. 🙂 O visumoje sistema buvo socialiai teisingesnė. Dėl kažkokios šuns būdos tikrai nereikėjo gauti kažkokio leidimo kaip dabar. Kitas momentas visi svaigsta dėl milžiniškos socialinės atskirties. Bet pvz mano atlyginimas buvo apie 200 rublių. Organizacijos direktoriaus 450. Matydavau kas mėnesį nes pavardės vienodos tik skyrėsi vardai. Mano darbininkų atlyginimas svyravo tarp 180-250. Visi žinojo kaip yra ir niekam nekilo jokios neapykantos vieni kitiems. Visų statusas kaip dabar biudžetinėje įstaigoje. Galvos skausmo dėl darbo netekimo jokio, nes jei ilgiau nei mėnesį nesusirasi darbo ateis įgaliotinis ir kur nors priverstinai įdarbins. Nedirbi reiškia neturi pragyvenimui pajamų ir garantuotai darysi nusikaltimus kad gauti pinigų. 🙂 Labai logiška. 🙂 Esmė ne našumas o užimtumas. 🙂 Dėl vogimo viskas taip pat perdėta. Praktiškai bet ko galima buvo oficialiai išsirašyti darbovietėje už simbolinę kainą. Kitas momentas jei pavogsi ir parduosi o kur dėsi pinigus? Yra nuosavybės ribos. Daugiau turėti negali nes važiuosi pas baltas meškas. Aišku buvo savų nesąmonių. Pvz negali išmesti taip paprastai iš darbo kokio girtuoklio. Turi su juo žaisti, auklėti. O jei jis pasiskųs aukščiau tai ir patį išmes. Pats išmetimas nebaisus nes vis tiek kažkur įdarbins. Bet pvz eiliniai dirbantys turėjo didžiules tieses apie ką dabar tik pasvajoti. Na kita nesąmonė ideologinė pusė. Niekas netikėjo jokiu ten komunizmu bet partijos propagandistai dirbo savo darbą. 🙂 Kas liečia mistą įvairovės nebuvo bet niekas tikrai nebadavo. Sunkiau gyvenančioms šeimoms vaikas ir tuomet buvo nemokamas maitinimas. Organizacijose kur buvo savos valgyklos maistas iš viso buvo super pigus ir kokybiškas. Judėjimo laisvė taip pat keista bet buvo žymiai didesnė. Jos tiesiog nevaržė privati nuosavybė. Pvz po savo tėviškės laukus ir kalnus praktiškai negali vaikščioti nes ten nusipirko turtingas žmogus ir apsitvėrė. 🙂
    Bandau surasti šios sistemos pliusus. Kažką gaminti lyg ir galima bet viską pagamina kinai su kuriais nepakonkuruosi. Žodžio laisvė? Anuomet kelsi rimtą vėją prieš valdžią pasiūs pas baltas meškas. Dabar kalbėsi netinkama kryptimi žiūrėk darbdavys išmes iš darbo arba VSD apsilankys. 🙂 Pinigai šioje sistemoje yra dievas. Viskas tik dėl jų. Sąžiningai juos uždirbti pakankamai sudėtinga, nes taip dirbdamas ne esi „konkurencingas”. Ideologijos dėl ko viskas čia taip vyksta ir kokie aukštesni tikslai nei pinigai taip pat nėra. Geriausiai būtų kad šios sistemos politiniai agitatoriai pateiktų sąrašą tų pliusų. 🙂 Man kažkaip nesiseka surasti. 🙂

    1. Mano irgi puse gyvenimo prabego prie anos santvarkos ir dabar ziuriu atejo patys juodziausi „Brezneviniai”laikai.Po truputi uzsileidome ant savo galvu”valdzia”kurios dabar jau nebenuversi.Budavo ir anais laikais nesamoniu,kai masinos ar buto reikedavo laukti visa gyvenima,budavo ir anais laikais „subinlaiziu”,bet dabar tai tapo vos ne masiniu reiskiniu.Taip visi „runkeliai”nori patekti i tv ekrana ir yra du patogiausi keliai arba nusisneketi „klausimelyje”arba laizyti subine valdziukei.Man dabar keisciausia klausyti patriotines kalbas,kada pats didziausias „patriotas”V.Lansbergis su savogauja padare didziausia kriminalini nusikaltima pries kuri nublanksta vis „daktarai””tulpiniai”ir tt.Turiu uomenyje zemes perkelimo istatyma.Viena,kada ka nors is taves atima banditai ir visai kita,kada tavo tevu zeme atima Lansbergis su saqvo banda ir viskas pagal istatyma,Lietuvos valstybes!!!Gerai,kad buvo jau senas sukrioselis,o tai butu sugalvojes zmonas perkelti ir tt.Juk ne paslaptis daugelis kas neturejo zemes nusipirko ,uz 100doleriu tada galejai nusipirti kelis ha.Na ,o paskui persikele aplink Vilniu,Kauna,Klaipeda,pajuri,paezeres irpatapo visi milijonieriais ir patriotais.Vienas anglu filosofas yra pasakes-patriotizmas tai paskutine nieksu prieglauda!!!Tiesiai i desimtuka,nes tikras patriotas nesauks perkreitu snukiu,KOKS JIS DIDELIS PATRIOTAS

  8. Kokia bebūtų mūsų praeitis (istorija) gera ar bloga, jos negalima pamiršti, kas greitai pamirštama ta lengva pakartoti. O būtent buvusios sąjungos pamiršimo darbai ir atliekami, kaip pavyzdys – statulų nukėlimas nuo žaliojo tilto. Tuos buvusios sąjungos pamiršimo darbus atlieka tuomet buvę uolūs, neeiliniai komjaunuoliai ar komunistai. Rezultatas matomas – nauja sąjunga ir jie vėl neeiliniai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *