Antisovietinė propaganda: Prieš sovietmetį – sovietiniais metodais

Atsižvelgiant į tai, kad kuo daugiau metų praeina nuo sovietmečio, tuo jis baisiau perteikiamas jo nemačiusiai kartai, įtariu, kad dar po 50 m. pasakosim anūkams, kaip žmonės sovietmečiu marinavo ir valgė kūdikius.

Na, o jei kas nors išdrįs pasakyti, kad to nebuvo, tai koks nors partinis, t.y. visuomeninis judėjimas apkaltins kolaboravimu su Rusija ir nuteis. Na, į kalėjimą gal ir nepasodins, bet ganantuotai viešai išjuoks, iš darbo išmes ir įrašys į visuomenės atstumtųjų kastą, kuriai priklausantieji negali gauti jokio „teisingo” darbo.

Nes vis sparčiau ir sparčiau judama į tai.

Ir būtent tų, „laisvės” dvasios nešėjų pastangomis, kurie suraukę savo piktus snukučius porina, kaip buvo baisu sovietmečiu. Kaip niekas neturėjo išmaniųjų telefonų, ofisų ir – blogiausia – o mama! blogiausia buvo tai, kad… Nebuvo žodžio laisvės. Žmonės bijojo. Žmones metė iš darbo už nuomonę. Žmones persekiojo.

Ir jei koks nors parazitas išdrįs pasakyti, kad buvo kitaip arba išvis išdrįs ką nors pasakyti, padarykime jam kaip sovietmečiu – viešai užpulkime (liaudies teismai), išmeskime iš darbo, priveskime iki depresijos ir tada plokime, kad va, dabar tai jau tikrai laisvoje valstybėje gyvaname. Tokioje, kurioje gerbiama žodžio laisvė, kurioje žmogus gali rinktis, ką jam mąstyti ar jausti.

Apie ką aš čia?

Nutiko valstybėje toks „kriminalas”, kad kažkokia mokytoja pastatė kažkokį tai neva sovietinį ar ne sovietinį spektaklį. Iš principo niekas ir nesigilino, apie ką tas spektaklis ar kokia jo pagrindinė mintis, bet visi iš karto puolė reikalauti bausmių, draudimų. Garsios žurnalistės viešai stebėjosi, kaip valstybė „praleido” tokį spektaklį. Kodėl koks nors Kultūros komitetas išdavė leidimą statyti tokį spektaklį. Kodėl partija nepatvarkė, kad tokio spektaklio statyti negalima ir t.t. ir pan.

Visokie „visuomenininkai” kreipėsi į policiją, VSD, politikus, reikalaudami pasiaiškinti, kaip laisvoje (įsiklausykite – LAISVOJE!) Lietuvoje galėjo įvykti toks kriminalas. Žmonės siekė, kad kaltieji būtų nubausti: mokytoją – išmesti iš darbo, vaikus – įrašyti į VSD nepatikimų žmonių sąrašus ir t.t. ir pan.

Įsižiūrėkite atidžiai į vaikus, kuriuos greičiausiai pravirkdėte.
Įsižiūrėkite atidžiai į vaikus, kuriuos greičiausiai pravirkdėte.

Kultūros ministrė pakomentavo, kad spektaklis yra prastas skonis ir kad juo turėtų susidomėti kompetentingos institucijos. Tikiuosi, kad tos institucijos jau išsikvietė mokinius į apklausą. O gal ir jų tėvus? Galbūt netgi nusiuntė tėvų darbovietėms raštus, kad jie augina pavojingus visuomenei elementus?

Bet kokiu atveju tie mokiniai jau gavo pirmąją rimtą gyvenimo pamoką – jei elgsiesi nepopuliariai, turėsi labai daug problemų. Būtų, prisidengdami liberalizmu, kokią direktorę iš mokyklos išėdę, tai būtų paskelbti herojais, apie juos parodytų Tapino TV ir tie patys visuomenininkai postringautų, kaip vaikai „padarė tvarką„.

Nes yra tvarkos, kurias galima daryti. Ir tvarkos, kurių negalima daryti. Vilniečiai gudresni – anksčiau tą suprato. Ignalinos jaunimas ne toks galvotas, manė, kad laisva Lietuva, laisva meninė raiška. O še tau, boba, devintinės – tuoj VSD su antrankiais į klases ateis.

Laisvoje Lietuvoje.

Tiems „laisvės” nešėjams, kurie mano, kad epizodas iš sovietmečio, reiškia sovietmečio propagavimą, pranešu, kad mokykloje esu režisavusi ir stačiusi spektaklį apie vergiją.

Raskite jo ištrauką ir užsiundykite VSD, kad aš propaguoju vergiją. Būtinai tai padarykite, nes, matyt, tik ėsdami kitus žmones dėl savo neadekvačių sovietinių fobijų, kurios kyla iš to, kad jūsų pačių galvose – sovietmetis, jaučiate kokį nors pasitenkinimą savo varganais, neapykantos kupinais gyvenimais, kurių vienintelis tikslas ir prasmė – įsiteikti teisingiems ponams, kad gautumėte teisingas pajamas už teisingą propagandą.

Sveikinu Jūsų pastangas sugrąžinti į Lietuvą visuotinę cenzūrą ir persekiojimus už meną. Sveikinu tai, kad sugadinote vaikams ir jų mokytojai Kalėdas. Sveikinu, kad patys tempiate Lietuvą atgal į sovietmetį ir klykiate, jog kažkas kitas tai daro.

Sveikinu jus už tai, kad dėka jūsų parduotų balsų normaliems žmonėms gyventi Lietuvoje vis sunkiau, dėl ko vis daugiau žmonių, iš tiesų mylinčių laisvę, palieka Lietuvą.

Sveikinu Jus, niekšai, su artėjančiomis šventėmis. Palinkėsiu apynasrių ir grandinių, kuriuos taip „geranoriškai” bandote uždėti kitiems.

 

23 atsakymai į “Antisovietinė propaganda: Prieš sovietmetį – sovietiniais metodais”

 1. Na faktas, sudėjus neigiamus ir teigiamus dalykus, apie sovietmetį, kad tai liūdnas ir labai šūdinas laikmetis buvo. Bet, bendrai, puikus apibendrinimas (ačiū, kad rašote) ir šis įvykis privertė susimąstyti apie mūsų žiniasklaidą, veikėjus ir žodžio laisvę.

  1. Nors dar kažką. Ačiū Tau, Viešpatie. P.S. Aš niekad ir nesakiau, kad sovietmetis buvo gerai. Aš tik sakau, kad jis niekad nesibaigė.

   1. Kai kuriems asmenims tikrai taip: nesibaigė ir nesibaigs. Ir kas blogiausia, kad dalis tų žmonių gimę po 1990 kovo 11-osios…

 2. Dėkui, Lidžita. Liūdna, bet „į dešimtuką”.
  Linkiu kūrybinės sėkmės ir taiklių straipsniukų 2017-aisiais, ir kad sveiko mąstymo niekas neatjungtų.

 3. Aš esu iš mažo miestelio su savu „kultūrnamiu“. Visų pirma tai tų vadinamų „kultūros namų“ veikla yra apgailėtina.
  Antra, tai tokie vaidinimai yra tiesiog visuomenės skaldymas ir nesantaikos kurstymas. Visuomenės žaizdos dar nesugijusios. Ypač mažuose miesteliuose. Savaime aišku, kad visa tai iššauks labai skirtingas reakcijas. Tai natūralu. Bet kam visa to reikia?

  1. Tam, kad normaliai visuomenėje kikevienas jos narys turi teisę gyventi savo galva, neprivalo būti vienos nuomonės ir neprivalo visi kaip sekta kartoti vieną tiesą: „sovietmečiu buvo blogai”, „sovietmečiu buvo blogai”, „sovietmečiu buvo blogai”. Beje, draskomos žaizdos niekados nesugija. Ir jas drasko toli gražu ne tie, kurie stato spektaklius, o tie, kurie vedini savo siuarų interesų užsiiminėja vendetomis.

    1. Ne, Jūs kažkodėl manote, kad viena visuomenės dalis gali užsiiminėti terorizmu (net ir prieš vaikus), jei jiems kas nors nepatinka, o kita turėtų tylėti ir sėdėti, kad jų nesuerzinti. Keistas požiūris.

 4. Ačiū, Lidžita, Jūsų matymas man tiko labiau, nei tie, kurie sukėlė bangas „ach, kaip galėjo”. Juokingiausia, kad pati pamačius spektaklio ištrauką pravirkau, nes prisiminiau, kaip pati smunkančiom kojinėm žygiavau ir visa gerkle dainavau tą pačią Te visad būna Saulė… ir tada būdama ta pionierė ant scenos aš labai didžiavausi, kad gyvenu tarybinėj Lietuvoj. Taip buvo įkalta, taip veikė propoganda… Dabar labai džiaugiuos kad jau pusę savo gyvenimo gyvenu laisvoj Lietuvoj, kad turiu ką palyginti… Ir džiaugiuos, kad dabar sugebu sau pripažint, kad buvau kitokia, kad kitaip tikėjau. Laikas keičia daug ką, net įsitikinimus, ypač tokius, kurie kardinaliai skiriasi. Darau sau išvadą, kad negaliu nieko teisti, ieškoti kaltų, baksnoti pirštu į tuos, kurie pakeitė įsitikinimus. Ypač neturėtų išvadų daryti tie, kurie tuo laikotarpiu net negyveno. Labiausiai pikta ant tų, kurie pasikeitė, o tai neigia ir patys teisia kitus…

  1. Istorijoje buvo įvairių laikmečių. Ir žmonėms teko priimti visokių sprendimų. Tik visiškai primityvus protas gali to nesuprasti. Iš kitos pusės man ta visa panieka sovietmečiui siejasi labiau ne su tuo laikotarpiu ir realiais jo įvykiais, o viena partija, kuri taip uždirbinėja dividendus – „buvo taip blogai ir mes jus išgelbėjome; balsuokite už mus iki gyvenimo galo ir dar tris kartos į priekį”.

   1. Nepatiko ir man tas spektaklio užsipuolimas. Juolab, kad panašu, kad tie, kurie garsiausiai puol4 tebuvo matę vieną nuotrauką.

    Kita vertus būkit sąžininga ir pasakykit, kieno iškelta kultūros ministrė, kuri leptelėjo tą nesąmonę ir nepainiokit jos su jūsų nemėgstama partija.

    1. Kiek pamenu, LVŽS. Ir niekad su niekuo jos nepainiojau. Tik konstatuoju faktą, kad amžiną isteriją „sovietmetis – labai blogai” varo viena konkreti partija, kuri pavertė visuomenę tiesiog isteriška šiuo klausimu. Aš nenustebsiu, jei greitai bus numatyta baudžiamoji atsakomybė vien už sovietmečio paminėjimą. Tėvams ir seneliams apie savo jaunystę reiks pasakot užtraukus užuolaidas ir pagarsinus TV, kad kaimynai nepraneštų VSD.

 5. Va, jūs vėl painiojat. Dabar daugumą turi LVŽS su socdemais. Tai kodėl dabar jūs ir toliau rašot/nenustebsit taip, kad būtent konservatoriai tuoj priims įstatymą dėl baudžiamosios atsakomybės?
  beje, būtent dabar siūlomas su cenzūra susijęs įstatymų pakeitimas, kad negalima būtų visuomenės informuot apie tarnautojų tarnybinius nusižengimus. Ir spėkit kas tą siūlo?
  O tai irgi cenzūra.

  1. Esminis dalykas, ko daug kas nesupranta, yra realus TS-LKD politinis svoris, įtaka įvairiose institucijose ir pan. Tai – viena įtakingiausių Lietuvos partijų, kuri meistriškai žaidžia viešaisiais ryšiais. O apie Jūsų minimus pakeitimus nieko nežinau, tai ir nespėliosiu.

   1. tai apie ką mes kalbam? apie dabar vykstančią isteriją, kurią sukėlė internetiniai žvaigždūnai ir palaiko LVŽS ministrė? ar kažkokį TS-LKD politinį svorį? nes šių dalykų šiuo atveju plakt negalima.

    Jei jau jūs laikot LVŽS kitokiais ir jums kur kas priimtinesniais, tai kodėl nematot, kad būtent jų ministrė leptelėjo kąžką, kas jums nepatinka? O jei ji tą leptelėjo dėl kažkieno kito svorio spaudimo, tai gal nėr tie LVŽS tokie jau geri?

    Ir šiaip labai patogu nematyt kitų blogybių pasakant „ai, nieko apie tai nežinau”

    Man pvz., labai nepatinka profesionalų politinėj jėgoj nuo pirmų dienų matyt kai kurių personų nepelnytą protegavimą. Pvz., iena veikėja, siunčiama už Atlanto delegacijoje, kai jos išsilavinimas ir kalbos žinios švelniai tariant na labai abejotini tai misijai.
    Arba žiūrėjot pono Karbauskio pajamų deklaraciją? Įdomu, kaip šis žmogus spręs socialinės atskirties klausimus.
    Bet jums turbūt tas neįdomu?

    Noriu pasakyti, kad man atrodo, kad jūs pernelyg pasiduodat asmeninėm simpatijom antipatijom ir kartais irgi nematot rąstų ten, kur jų yra.

    1. Jūs gal apie mano simpatijas daugiau už mane žinote? Nes jei visai sąžiningai, tai simpatijų nejaučiu niekam. Tik vienus laikau mažiau blogais nei kitus. Dėl visų Jūsų teiginių, ypač temomis, kurios man nėra žinomos, pasisakyti nematau prasmės, o ir kvaila būtų.
     Beje, atskirtį galima mažinti, nepriklausomai nuo to, kiek pats asmeniškai uždirbi, nes politika turėtų suktis ne tik apie savo kišenę (nors Lietuvoje vyksta būtent taip). Kalbant apie Seimo narius, tai mažai tokių, kur visai plikos pelės būtų. Karbauskis, aišku, finansine prasme atrodo stipriau už daugumą, bet tai nekeičia fakto, kad jis bent kalba, kad reikia pradėt rūpintis ir tais, kurie skursta. TS-LKD varo propagandą žaliam jaunimui: „pristatom stiklainių, mokykitės anglų kalbą ir viskas bus čiki”. Likusi Lietuvos dalis jiems labai seniai neįdomi. Ir nepanašu, kad tai keistųsi.

 6. Apie simpatijas sprendžiu pagal tai, kad straipsniuose labai nemėgstate vienos jėgos (kas natūralu ir suprantama, nors pažiūros mūsų ir skiriasi). Bet linkėčiau, kad ir į kitą pusę žiūrėdama nebūtumėt užsidėjusi rožinių akinių. Čia nesiekiu įžeist, tiesiog norėtųsi iš jūsų objektyvumo, nes na tiesiog būt įdomiau skaityt 🙂
  Nes na labai užkliūva kai parašot „ai šituo nepasidomėjau ir tas buvo neįdomu, bet jo, gal suklydau” apie vienus ir to nebuvimas apie kitus. Buvo tokių atvejų tikrai. 🙂
  O konkrečiai šito spektaklio atveju, jau sakiau, kad širšalą sukėlė kai kurie susireikšminę komentatoriai. Kurie su jūsų nemėgstama jėga turi bendro tik tiek, kad jų piaro paslaugomis naudojosi būtent ta jėga (kaip bebūtų gaila). Kas man asmeniškai irgi nepatinka, nes tiesiog tų tuščių barškalų labai nemėgstu.

  1. Tie tušti barškalai yra varomoji minimos partijos jėga, taigi, pasakyti, kad turi „tik tiek” bendro yra labai jau netikslu 😉 O šiaip gi natūralu, kad nebūtinai viską žinau. Tikrai keista, kad Jus tai stebina. Ir kas dėl LVŽS, tai jie nauji ir vertinti juos daug sunkiau užtat, o TS-LKD jau labai daug metų dirba, tai natūralu, kad ir žinių apie šią partiją daug daugiau. Ir tos žinios nebūtinai vakar atsirado.

  2. Beje, apie Karbauskio pajamų deklaraciją aš parašiau būtent todėl, kad esu matęs, kaip jūs postinot kopiją apie G. Landsbergio deklaraciją, kurioje 0 GPM suma logiškai aiški. O pvz., Karbauskio deklaracijoj prie 3.5 mln pajamų yra 62 tūkst mokesčio (kas yra 1,6 proc.) tik, kas jums neužkliuvo. 🙂
   Žodžiu skalbiat vieną už kažką („ai nežinojau” atvejis) ir nematot kito.
   Kiek įsivaizduoju teisiškai ir finansiškai ten viskas bus tvarkoj, bet man nesiderina su socialinėm atskirtim ir tyrumu tokie dalykai šiek tiek.

   Liūdniausia ir yra, kad LT nėr normalios kairios pakraipos partijos

   1. Ar labai nustebsite, jei pasakysiu, kad Karbauskio pajamų deklaracijos nesu žiūrėjusi? O Landsbergio deklaraciją atsitiktinai radau FB ir kažkaip nesusiejau su darbu EP? Bliamba, ne aš viena burną turiu. Matote, kas ne ok, kalbėkite ir Jūs.

 7. Lidžita, jums konkretus pavyzdys, kad visus širšalus kelia savo populiarumo didinimo siekiantys barškalai. Žr. paskutinį tapino absurdą apie Staryj Novyj God (FB).
  Ne partija konkreti (kaip ne keista, šį kartą net Gabrielius ten laiku tinkamai pasisakė „P), o būtent tobulasis teisingasis…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *