Mušk silpnesnį kol užmuši!

„Gulintys nespardomi,” – sakydavo mūsų senoliai. Bet et, istorija mums svarbi tik tiek, kiek galima apkaltinti rusą. O kultūra… Dėjom mes ant tos kultūros – evropietiški standartai nepalieka vietos lietuviškai kultūrai.

Manau, mažai, kas žino, bet kiekvieno žmogaus ir, aišku, visos visuomenės psichinė sveikata priklauso ne tik nuo įgimtų savybių, traumų ir pan., bet ir nuo… bendros valstybės finansinės, socialinės situacijos.

Tarkim, Afrikoje yra berods didžiausias sergančiųjų įvairiomis psichikos ligomis  žmonių procentas, lyginant su kitais žemynais. Natūralu – nuolatiniai nestabilumai, maisto, vandens trūkumas, baimė dėl savo gyvybės bei sveikatos neigiamai veikia žmogaus mąstymą.

Deja, ir Lietuvoje pastebiu vis blogėjantį psichologinį mikroklimatą. Šiuo metu gatvėje jau gali gauti į snukį už tai, kad netyčia užmynei ant kojos. Arba padarei netinkamą manevrą gatvėje. Ta prasme, gauti į snukį nėra problema.

Va, vos vakar vienas vairuotojas pasakojo apie savo baudžiamąją bylą dėl to, kad… apsistumdė su kitu vairuotoju.

Bet labiausiai visuomenės psichikos sveikatos blogėjimas išryškėja ne kur kitur, o internete, kur dažnai nevaldomai liejasi pyktis, agresija, sąmokslo teorijos.

Internetas išties yra vieta, kur žmogus gali daugeliu atveju be pasekmių išlieti savo įtūžį. Ir būtinai ant silpnesnių, nes nuo stipresnių arba lygių oponentų gautų atgal.

Nelygiavertė kova – primityviausių žmogaus savybių atsiskleidimas.

Dažniausiai taikiniu tampa tie, kurie jau guli – nebaisu duoti, atsako atgal nebus, o ir susilauksi daug palaikymo. Tokia savotiška „pykčio terapija” eiliniam lietuvaičiui, kuris iš esmės visados kaupia pyktį savyje. Nes taip reikia. Jei pyksi ant valdžios – būsi vatnikas, jei ant darbdavio – debilas, tinginys, nieko nesugebantis lūzeris.

Taigi, lieka pykti ant savęs: pakėlė mokesčius – pats kaltas, neišmokėjo algos – pats kaltas, neturi už ką nupirkti vaikui batų – pats kaltas ir t.t. ir pan.

Bet retais atvejais kaltas būnas kas nors kitas, koks nors „žaibolaidis„, tarsi tyčia nuleistas įsiutusiai miniai išlieti kunkuliuojantį įsiūtį.

Kažkada tokiu žaibolaidžiu buvo tapusi bene garsiausia Lietuvos mama, apie kurią visi žinojo, kad ji yra „k…a” ir kad pardavinėjo savo vaiką, vėliau jais tapdavo įvairios mokytojos, netyčia pasakiusios ką nors ne pagal programą, paskutiniu metu tapo įprasta pykti ant #MeToo aukų (nepainioti su „nukentėjusiomis”), o štai visai neseniai atsirado naujas, sveiko proto žmogų tiesiog šokiruojantis pykčio objektas.

„Kodėl neparašai apie Rokutį? Ir ką tu apie tai manai?” – prieš kelias dienas paklausė viena draugė.

„Rokutį? Kokį Rokutį?”

„Vaiką, kur dingo. Jau prieš kokią savaitę. Nežinai? Siaubas, kas darosi… Įkurta tokia grupė „Rokučio paieška”, o ten visokios pamišusios bobos baigia nulinčiuoti jo tėvus… Tu pamatytum, ką jos ten rašinėja – kad jis neva paslėptas kluone po šiaudais, kad perkasamas ir paslepiamas kitur, kad parduotas į vergiją ir pan.” – pasakoja tiesiog paklaikusi. – „Jei kas nors bando jas paprotinti, kad nustotų taip elgtis, išvadina debilais ir toliau varo savo. Aš vis stebėjausi, kodėl tu nieko apie tai neparašai”.

Patenku į tą slaptąją grupę ir man akys ant kaktos iššoka. Grupėje vaiko paieška niekam nė neįdomi. Jos narės (daugiausia moterys) keikia tėvus, kitus gimines, įtarinėja kaimynus, padedant slėpti nusikaltimą ir pan. Daugelis postų baigiasi giliamintišku „Faktas„, o nesutinkantys ir primenantys, kad tėvams nė įtarimai nepareikšti, išvadinami „debilais”, „beširdžiais”, „durniais”. Taip pat, aišku, įtariama, kad jie bendradarbiauja su tėvais, padeda slapstyti vaiko kūną, siūloma juos blokuoti, kad „neperduotų informacijos”.

Ir jei tai būtų kokia maža grupė, kurioje yra vos keli žmonės, tai manęs nė nestebintų, bet… Grupėje apie 9000 narių! O sveiko proto balso beveik negirdėti.

„Bet kodėl jos taip puolė ant tų tėvų? Kas tai paskatino?” – baisisi draugė.

Ir man knibžda tas pats klausimas – kas įsiūbuoja tas masinės neapykantos akcijas? Kieno fantazija tokia žiauri nukreipti visuomenės pyktį į vieną ar kitą, dažniausiai niekuo nekaltą ar kaip šiuo atveju – net nukentėjusį – žmogų?

Nežinau, bet tikrai matau, kad pykčio objektais dažniausiai pasirenkami arba kažkam užkliuvę (kartais net gana įtakingi) asmenys, arba… varguoliai. Tokie, kurie neturi nei proto, nei lėšų kaip nors gintis nuo jiems mestų kaltinimų.

Tokie man atrodo ir to dingusio vaiko tėvai – paprasti kaimo žmonės, apie kuriuos niekas neatsiliepia blogai – nei kaimynai, nei seniūnija, nei socialiniai darbuotojai.

Bet gi „detektyvai iš rūsio” sugebėjo ir vaiko pėdas rasti, ir kažkokį video internete iškasti, ir žmones, patekusius į protu nesuvokiamą nelaimę, iki ausų apšikti.

Aš nežinau, kas nutiko, neatmetu jokių galimybių, bet man padorumas ir sveikas protas neleidžia apkaltinti vaiko tėvų tiesiog šiaip – be jokių įrodymų. Remiantis vien išvedžiojimais, spėjimais, sąmokslo teorijomis.

Nesibaigiantis silpnųjų spardymas vis labiau primena konclagerius, kur kaliniai iš nevilties lupdavo kitus kalinius – nes tiems, kurie lupo juos, pasipriešinti negalėdavo.

Taip ir lietuviai – vis dažniau be atodairos spardo silpnesnius už save, ignoruodami priežastis, dėl ko jiems kyla ta neapykantos banga. Ir kas už tai atsakingas.

5 atsakymai į “Mušk silpnesnį kol užmuši!”

  1. Tiesiog tai dar viena, jau eilinė masinė lietuvių psichozė. Prasidėjo nuo „violetinio sąjūdžio” dar žinomų kaip „patvorinių”. Be jokios abejonės visi feisbukuose linčiuojantys šio vaiko tėvus yra veidmainiški niekšai ir tinginiai. O kai dar užsideda žymę #metoo , tai išvis – beždžioniaujantys ir mėgdžiojantys anglų kalbą primityvai. Juk jei jau taip rūpėtų dingęs vaikas, tai turėtų nuvykti prie Nevežio upės, na, ir nuo dingimo vietos, abiem krantais pagal upės tekmę leistis žemyn, iki Nemuno. Va tada sakyčiau pilietiškai aktyvūs. Feisbukas turi siaubingą blogybę – jis leidžia imituoti veiklą ir jaustis svarbiais.
    P.S. Tėvų ir vaiko gaila.
    P.P.S. Man patinka senoviška lietuviška spauda, kažkur 20 amžiaus pradžios. Nelaimių būdavo visais laikais, bet tuomet į redakcijas siuntę laiškus žmonės dar gale parašdavo kokį moralą įvykūs nelaimei. Prisimenu, nes kaip besidomintis paskaitinėdavu tuose senus laikraščius. Teko aptikti ir tinkantį ir šiam tevjui: tėvai nepaliket be priežiūros mažamečių. Elementaru? Taip! Bet ar kas nors taip rašo iš dabarties žurnalistų? Taigi, kad ne! Ir tai yra blogai.

  2. Jei nuodugniai pasižūrėjus – mergužėlė be mokslų iš proletarų rajono, tikra vargo pelė, pasak aplinkinių, VMĮ ėmė deklaruoti per metus po 70 000 lt berods iš individualios veiklos, važinėti mersedesu.Jos sesuo, niekur nedirbanti, vyras buvo pajieškomas policijos, staiga gražino šimtatūkstantinį kreditą. Netikėto abiejų praturtėjimo versija, kurios niekas nesivargino patikrinti – iš kirpėjos namie amato.. O gyvenimo logika man kužda, kad tokie pinigai buvo sugeneruojami iš ekskliuzyvinių paslaugų..pačios Stankūnaitės kaina tai nedidelė..
    Kaip interviu po teismo kalbėjo Uso žmona – visa tai buvo šmeižtas.Dėl šmeižto žmogeliai kaip lapai krito, neregėtas dalykas Lietuvoje:)Arba tarkim Kedžio atvejis – esi pasiturintis sėkmingas žmogus, skalambiji per laikraščius kad vyksta konkretūs negeri dalykai, tavęs niekas nesiklauso, tuomet eini ir nušauni teisėją ir su juo susijusį asmenį.Juk žinai kad po to, pačiam jėgų žydėjime, nebebūsi sėkmingas, pasiturintis žmogus..Turi būt nerealiai motyvuotas:)

  3. Lidžita, turiu tiesiog pastebėjimą (niekaip ne priekaištą Jums).
    Man sunkiai sekasi suvokti, kodėl protingi žmonės vis rašo apie sopulius-pasekmes.
    Juk galite rašyti ir apie tai kaip sukurti pozityvias priežastis, kurios (privalomai) kurtų ir pozityvias pasekmes.
    Pvz. paskaitinėkit tokias diskusines temas:
    http://www.technologijos.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=19&t=54760
    http://www.technologijos.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=25&t=44391&p=503858#p503858
    ir pan.

  4. Nejaugi? 🙂 Juk rašote, kad visuomenės psichinė sveikata susijusi su bendra valstybės socialinės situacija, mikroklimatu.
    Tos K, kaip sakote , istorija mane bjauriai nustebino – pakankamai aiški byla buvo išversta į kitą pusę. Tai labai nemalonus signalas kiekvienam -vadinasi esant reikalui, ir tu gali nuskęsti balutėje..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *