Paskutiniu metu visuomenėje sparčiai populiarėja „ekologiškas” gyvenimo būdas, kuris apima net ir tokias sritis kaip gimdymai.
Vis daugiau mamyčių manosi turinčios teisę gimdyti namų vonioje, pienių laukuose ar dar bala žino kur. Vienos iš jų mano, kad joms kompaniją turėtų palaikyti profesionalūs akušeriai, kitos – kad giminės arba dulos.
Argumentų, kodėl jos nenori gimdyti ligoninėse, yra daug ir įvairių – nemaloni aplinka, mikrobai ir pan. Vienas iš įdomesnių – kaina. T.y. kad gimdymai namuose valstybei kainuoja pigiau, nei gimdymai ligoninėje. Nors tokio argumento realumu galima abejoti (bent jau tais atvejais, kai gimdyme dalyvauja profesionalūs akušeriai), tačiau įdomesnis klausimas yra toks: negi tikrai toms mamytėms tie vargani biudžeto pinigėliai svarbiau, nei jų ir jų vaiko saugumas?
Galiu įsivaizduoti, kaip ekologiškų gimdymų entuziastės purto galvą ir jau rengia tiradą argumentų, kad gimdymas yra labai natūralus reiškinys ir tai saugu daryti bet kur, ir tam visai nereikia medikų brigados ar seselių baltais chalatais, o, be to, dula yra daug dvasiškesnė, nei kokia nuobodi akušerė, ir taip toliau, ir pan.
Bet dabar minutei sustokime. Ar tikrai? Nė velnio!
Žiūrint istoriškai, labai daug amžių gimdyvių ir naujagimių mirtingumas buvo itin aukštas ir kiekvienas gimdymas kėlė tiesioginę grėsmę tiek motinos, tiek kūdikio gyvybei. Daugelis komplikacijų, kurios šiuo metu gimdykloje išsprendžiamos per porą minučių, baigdavosi tragedija.
Ar ne ligoninės, profesionali technika ir profesionalų gydytojų komandos pasiekė, kad naujagimių ir gimdyvių mirtingumas sumažintas daugybę kartų ir dabar tai jau labiau išimtys? Būtent! Ne Dievo apvaizda, ekologija ar dulos sumažino gimdyvių ir kūdikių mirtingumą. Tai padarė profesionali medicina, kuri dabar stumiama iš šitos srities rėkiant, kad gimdyti yra natūralu ir tam gydytojai nereikalingi. Taip, būtent taip ir yra su sąlyga, kad gimdymas vyksta sklandžiai, be komplikacijų ir kad neprireikia profesionalių medikų intervencijos – operacijų, gaivinimų, reanimavimo ir pan.
Tokiu atveju iš tikrųjų nereikia net dulos ar vyro palaikymo už rankos. Esant tokiam sėkmingam gimdymui moteris gali pagimdyti viena – namuose, biure ar net viešajame transporte. Tačiau kiek gimdymų yra tokie sėkmingi? Ir ką daryti, jei tas potencialiai sėkmingas gimdymas namų aplinkoje su dula ir karštais rankšluosčiais baigiasi rimtomis komplikacijomis, kur reikia imtis skubių profesionalios medicinos priemonių? Per kiek laiko atvyks medikai? Kiek laiko užtruks, kol gimdyvė su vaiku bus nugabenta į ligoninę? Kiek dar laiko prireiks išsiaiškinti gimdymo eigą ir nustatyti komplikacijų priežastis? Ir kokia tikimybė, kad viskas bus padaryta per tas kelias lemtingas minutes?
Tai klausimas – ar verta rizikuoti savo ir savo vaikų gyvybėmis, ponios?