Išdulkintų smegenų nacija

Ar pastebite, kad vis daugiau moterų ryžtasi gimdyti vaikus, kai… nebegali to padaryti? Vis daugiau net ir iš pažiūros išsilavinusių žmonių nebesugeba patys priimti sprendimų, dėl ko išleidžia krūvas pinigų koučeriams ar kitiems protknisiams, mintantiems iš jų infantilumo?

Skolos nejučia tapo gero gyvenimo simboliu, o galimybė būti savarankišku – pavojumi, dėl ko net ir suaugusiems kaip mažiems vaikams liepia dėtis šalmus važiuojant dviračiu, o darželinukus tampo lyg šunis apvilktus ryškiomis liemenėmis ir surištus murzina virve. Baisu ir įsivaizduoti, ką tie vaikai darys, kai turės paleisti virvę.

Nors galbūt dar po kelių dešimtmečių bus tokia pat virvė suaugusiems – suriš kaip tuos bamblius, apvilks ryškiomis liemenėmis ir vilks iš darbo namo ir iš namų į darbą. O mes džiaugsimės, kad saugu ir stebėsimės, kad dar mūsų tėvai patys mokėjo gatvę pereiti – nesaugu! – sakysime.

Socialinis darbuotojas ar vaiko teisių specialistas – suaugęs tarp suaugusiųjų. Namuose nurodinėja nebe tėvai, o samdyti dėdės ir tetos, kurie geriau žino, kaip ką daryti. „Kai kyla konfliktas tarp vaiko ir tėvų, mano pareiga yra palaikyti vaiką,” – pareiškė vienas toks specialistas dokumentiniame filme apie Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemą.

Žinoma, juk vaikas geriau žino, kaip gyventi! Jo branda ir gyvenimiška patirtis yra visiškai pakankami priimti sprendimus ne tik dėl savęs, bet ir dėl visos šeimos. Tiesa, tuos sprendimus apmokėti turėtų tėvai, nes, nepaisant visos brandos ir patirties, vaikas negali pats užsidirbti.

Pasaulis tapo reliatyviu, o gyvenimas – fantazija: „Mąstyk pozityviai„, „Viskas priklauso nuo tavęs„, „Negali pakeisti situacijos – keisk požiūrį„, „Problemos yra tavyje„. Visi šie posakiai puikiai tinka prievartaujamai moteriai, kuri proceso eigoje, supratusi, kad negali pakeisti situacijos, tačiau gali pakeisti požiūrį, ima ne tik aistringai dejuoti, bet dargi nučiulpia tris kartus – iš entuziazmo.

Kuo gražesni kostiumai – tuo tuštesnės galvos ir frazės apie nieką lyg piktžolės želia pasekėjų galvose.

Ilgai svarsčiau – nu kodėl, bliamba? Kodėl išsilavinimas nebeturi ryšio su realybe, kodėl moralė praradusi bet kokį aktualumą, o rampų šviesoje – gerai apmokami infantilai, kartojantys citatas, vertas Absurdiškiausio metų teiginio nominacijos?

Bet ten, kur aš neturiu atsakymo, jį pateikia A. Šopenhaueris:

Tai nuobodulys lemia, kad žmonės – būtybės, taip mažai mylinčios viena kitą, vis dėlto labai ieško vienas kito, ir šitaip nuobodulys tampa bendravimo šaltiniu /…/ Tarp troškimo ir norų išsipildymo neišvengiamai plaukia kiekvieno žmogaus gyvenimas. Norėjimas savo prigimtimi yra kančia; patenkinimas greitai pasotina; turėjimas pašalina žavesį /…/Nuolatinės pastangos nusikratyti kančios duoda tik tai, kad ji pakeičia savo pavidalą /…/ Ji iškyla kaip lytinis potraukis, aistringa meilė, pavydas, neapykanta, pyktis, baimė, garbėtroška, pinigų troškimas /…/ Jei pagaliau ji negali pasireikšti jokiu kitu pavidalu, ji pasirodo apsirengusi pilkais persisotinimo ir nuobodulio drabužiais – nuobodulio, prieš kurį vėl ieškoma įvairiausių priešnuodžių. Jei galiausiai ir pavyks ją nubaidyti, sunku tikėtis, kad kančia nesugrįš vienu iš jos ankstesnių pavidalų, ir šitaip šokis prasidės iš pradžių, nes tarp kančios ir nuobodulio blaškosi kiekvieno žmogaus gyvenimas“.

Paversk žmogų malonumų vergu, realybės vengiančiu idiotu, besislapstančiu nuo realybės – ir ypač mirties – savo paties fantazijų bei pigių pramogų pasaulyje ir še tau – vaikščiojantys somnambulai. Daryk su jais, ką nori. Išnaudok juos kaip nori. Problemas jie užgers antidepresantais, bet nedrįs pajudinti piršto, kad ką nors pakeistų.

Juk problemos gali būti tik galvoje, ar ne?

9 atsakymai į “Išdulkintų smegenų nacija”

 1. Taip, ši moderni niektauzystė egzistuoja. Tai tiesiog visuomenės valdymo metodas. Atkreipkite kas sako tokias frazes: mąstyk pozityviai, keisk požiūrį, problemos yra tavyje ir t.t. Tai šneka arba pasiturintys, arba valdžiažmogiai t.y. tie kuriems ir nereikia nieko keisti nes jau turi, arba tie kurie gali keisti, bet nekeičia. Man tai net ne sąmokslo teorija, o realybė. Lietuviai, deja, yra baudžiauninkų tauta ir tai visą priima už gryną pinigą.

  1. Ne tik lietuviai. Visas pasaulis pilnas dirbtinėmis šypsenomis pasidabinusių karjeristų.

   1. Nemanau. Aišku tokios žmonių mulkinimo kalbos yra meinstrymas, bet žiūriu vokišką tv ir tokių talk-show kur sėdi koks bankyrius ar gyvenimo guru ir dėsto va tokias teorijas nesu matęs. Nesu matęs ir per rusišką tv (taip, žiūriu ir didžiuojuos), ir žinot ką, neseniai į Rusiją buvo atvykęs vienas garsiausių gyvenimo guru su mokama paskaita – susirinko tūkstančiai, bet rusų tv tik pasijuokė iš žmonių naivumo. Lietuvoje gi dar ko gero pakviestų į tv.

 2. Palaikau. Mūsų gyvenimas ritasi velniai žino kur. Tuoj neliks nei vieno epizodo, kuris nebūtų aprašytas ar įrėmintas taisyklėmis ar įstatymais, kuriuos rašo ne patys geriausieji,o aktyviausieji. Bet kaip nebūtų gaila, nepasižymi jie gilesniu mąstymu. Kas atrodo būtų perduodama natūraliai- spraudžiama į kažkieno sugalvotus rėmus ir kuriamos naujos Biblijos, nors užtektų pasiskaityt jau esamą, perrašinėtą ir kurta tūkstantmečiais. Tereikia skaityti ir taikyti tai gyvenime, o neapsimesti. (kodėl visi taip žydams pavydi?)
  Susitarimo reikia, atsakomybės už save ir artimą, meilės klystančiam, o ne spraudimo į spec taisykles kaip kokiam lageryje.
  Tik nemąstantys ir nemokantys priimti sprendimų kuria taisykles kiekvienem atvejui

 3. Sakyčiau, pavadinimas ne visai tikslus. Turėtų būti „Išdulkintų smegenų pasaulis (visuomenė)” 😀

  1. Nacija yra tam tikra žmonių grupė, apibrėžta tam tikrais panašumais (šiuo atveju – išdulkintomis smegenimis), taigi, manau, kad pavadinimas tinkamas 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *