Kalėdos Vilniuje, Kaune ir Kernavėje: Ką tai sako apie Lietuvą?

Šiais metais taip jau sutapo, kad galėjau palyginti įvairius Lietuvos miestus prieškalėdiniu laikotarpiu.

Kontrastas – išties milžiniškas.

Pradėkime nuo Vilniaus – turbūt pompastiškiausia (Kalėdų) sostinė. Eglutė šviečia iki kosmoso, parduotuvių langai išpuošti brangiausiomis girliandomis, gatvėmis kursuoja Kalėdinis traukinukas, kurį, pasak reklamos, vilniečiams suorganizavo DELFI su Maxima, o kainos kalėdinėje mugėje tokios, kad vėl pasijutau kaip Paryžiuje prieš daugiau nei 10 m. – viskas gražu, bet aiškiai ne man.

Aš nepriklausau tai visuomenės daliai, kuri gali sau leisti mokėti 50 Eur už advento vainiką.

Apskritai, būnant Vilniuje prieškalėdiniu laikotarpiu nori nenori susidaro toks įspūdis, kad visa tai skirta kažkam kitam – galbūt pasiturintiems turistams, galbūt deputatams ar kitiems gerai apmokamiems klerkams, bet tikrai ne eiliniam vadybininkui ar mokytojai. Ne žmonėms, kuriems 3 Eur už karštą vyną – brangoka, ne tiems, kurie namus puošia kukliais rankų darbo žaisliukais arba akcijiniais iš Maximos.

Žodžiu, tas grožis įperkamas tam segmentui, kurio kituose Lietuvos miestuose matyt nė nėra.

Prabangiausia Lietuvos eglė.

Ir tą pajunti jau įvažiavęs į Kauną – antrąjį pagal dydį Lietuvos miestą.

Jis irgi papuoštas, irgi vyksta kalėdinė mugė prie eglutės, o ta eglutė, tiesą sakant, visai nėra baisi kaip žiniasklaidos suformuotas mitas, tačiau visgi to blizgesio ar prabangos kaip Vilniuje nėra.

Čia išmoningiau papuoštos vos kelios gatvės – Laisvės alėja, Vilniaus gatvė, Rotušės aikštė. Parduotuvės padabintos tik kukliomis šviečiančiomis girliandomis ir beveik nepastebėsi brangių eglišakių imitacijų, kurių gausu sostinėje.

Kalėdinė mugė pritaikyta eiliniam dirbančiąjam – karštas vynas po 2 Eur, spurgytės, kava, kakava, vafliai. Prabangiausia ne maisto prekė – greičiausiai rankų darbo žvakės. Jokių advento vainikų po 50 Eur ar medinių varlyčių po 35 Eur.

Vieta, kur eilinis Kazys ar Jonas gali nerausdamas atsivesti savo vaikus ir nebijoti, kad jie užsimanys kokios nors itin brangios beprotybės. Nes Kaune itin brangių beprotybių tiesiog nepardavinėja – nėra joms pirkėjų.

Čia koks nors advento vainikų po 50 Eur pardavėjas galų gale turėtų pritaikyti 500 proc. nuolaidą arba vežtis juos atgal. Užtat brangaus kičo pardavėjai netrukdo kauniečių ramybės laukiant gražiausių metų švenčių.

Šiek tiek ekonomiškesnės klasės eglė.

Bet va maždaug už Kauno Kalėdos ir baigiasi. Galbūt kokie nors renginiai dar vyksta Klaipėdoje arba Šiauliuose (nebuvau šiuose miestuose), tačiau Širvintose nerasi net kokio vieno karšto vyno pardavėjo. Eglutė – įspūdinga, aikštėje groja muzika, jaunimas šūkauja ir švenčia, miestas taip pat išpuoštas ir išdabintas. Bet… Jokios prekybos. Greičiausiai vietiniai turi svarbesnių išlaidų nei kalėdinis vynas po kelis eurus.

Graži ekonomija Širvintose.

O va nuvykus į Kernavę – istorinę Lietuvos sostinę – atrodo lyg Kalėdų nė nebūtų. Ilgai važinojome po visą miestelį, abejodami, ar radome pagrindinę eglę, tačiau jokios kitos taip ir neišvydome. Jokio blizgesio ar patoso – paprasta eglutė netolies Bažnyčios. Miestas – tamsus ir negyvas, net languose šviesos nedega, nors lankėmės ne visai naktį.

Akivaizdu, kad kernaviškiai neturi noro ar lėšų švęsti prabangiai, tik gaila, kad į UNESCO paveldo sąrašą įrašyta vietovė neturi ko parodyti smalsiai akiai – visiškai.

Daug kas mėgsta kalbėti apie „dviejų greičių Lietuvą” arba „Vilnių ir kitą Lietuvą”, tačiau tai tiesa tik iš dalies – tikrai nei vienas kitas Lietuvos miestas nėra toks pižonskas ir perdėtai išpuoštas kaip Vilnius. Tikrai nei vienas kitas Lietuvos miestas neištaško tiek pinigų įvaizdžiui, kai didelė dalis žmonių vos begali išmokėti nuomas ar paskolas.

Visgi, Lietuva yra net ne „dviejų greičių”. Ji yra mažiausiai šimto greičių, o tiksliausiai – mažiausiai šimto atskirties.

Ir Kalėdos, deja, puiki proga tai pastebėti. Tad raginu pakeliauti ir įvertinti, kaip atrodo kalėdinė Lietuva – pradedant dideliais miestais ir baigiant mažais miesteliais.

Bon voyage, mano skaitytojai!

8 atsakymai į “Kalėdos Vilniuje, Kaune ir Kernavėje: Ką tai sako apie Lietuvą?”

 1. Manau, daug kas priklauso nuo mero ir vietinės valdžios. Tam tikri rajonai įsisavina pinigus iš ES fondų ir viskas, pastato už šias lėšas kultūros namus ir tyla gera byla, niekas ten nevyksta. Mažuose regioniuose aplamai trūksta kultūros vadybos, turizmo rinkodaros. Mes vis dar patys sau neįdomūs, drovimės parodyti ką turime. Taip ir gaunasi, kad žmonės mieliau skrenda į Barseloną, o ne važiuoja kur į Žemaitiją. Vilniaus kainos ir man atrodo užkeltos, bet tų namukų nuoma vien 2,000 eurų berods.

  1. Posto esmė nėra tai, kad blogai, jog Vilnius papuoštas (jei taip supratote). Posto esmė ta, kad vienintelis Vilnius ir tai (dar su klaustuku) gali sau tai leisti. Manau, kad suvilioti žmones prekyba pvz. Žemaitijoje… Sunkoka būtų. Kavinėse ten kainos – juokingos, bet jos pustuštės. Nėra perkamosios galios. Neturi žmonės pinigų.

   1. Nu čia sudėtinga tema. Aš negaliu sau leisti atostogų Žemaitijoje, man per brangu, o uždirbu neblogai. Kainos turizme neadekvačios Lietuvoje aplamai darosi. O žmonės netrui perkamosios galios ne vien todėl, kad valdžia kokia bloga (kad valdžia nėra gera, tai faktas, smulkiesiems kai kur brangs patentai kitais metais), bet ir todėl, kad kainos tiesiog neadekvačios, 1 prie 1 eurus konvertavo.

    1. O tai kas kaltas, kad eurą įvedė? 😀 Kas agitavo ir melavo, kai kainos nekils? Man tėvas, kuris daug važinėja po Europą, iškart sakė, kad visose ES šalyse, kur įvedė eurą, labai krito pragyvenimas – kainos iškilo labai stipriai. Netikėjau. Ir še tau. Tada pagalvojau – gi logiška. Dabar varom viena vaga su pvz. vokiečiu. ES Centrinis bankas spausdina cash’ą tokiu greičiu, kad mes nespėjam jo uždirbti.

     1. Reikia skubiai statytis guminius papus ir ieškotis turtingo sponsoriaus 😀

 2. Liudiju: Šiauliuose prie Kalėdinės eglės nėra jokios prekybos. Ir gerai! Rimtai, net nepasigendu. Mna nereikia bezdeluškių ir kitokių menkniekių vien tam kad pirkti.

 3. Yra ar nėra ta prekyba greta tokių vietų, nėra svarbu – tai daugiau dekoracija.
  Užtat kokia prekyba ir prekių siuntimasis vyksta iš užsienio švenčių laikotarpiu 😮
  Tai jau geriau nesisiųsti tų prekių ioš svetur, o įsigyti iš Lietuvos tiekėjų, kioskelyje prie eglutės.
  Bet šiaip tiesa, pritariu Mariui.. man irgi netrūksta prekybos vietų tokiuose renginiuose/vietose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *