Kova su Kremliaus propaganda: šakėmis prieš savus

Taip taikliai kaip Leonidas Donskis aš neparašysiu, nors ta pati problema mane jaudina dar nuo tada, kai pirmą kartą, išreiškusi nepopuliarią poziciją, buvau išvadinta vatnike. Ir tas susirūpinimas kilo ne iš to, kad esu perdėtai jautri kritikai arba man labai svarbu, ką apie mane galvoja koks nors pseudonacionalistas.

Tiek dėl savo vertybių, tiek dėl žmogiškosios vertės esu tikra ir be svetimųjų patvirtinimo. Visgi, mane išgąsdino kaip lengvai ir nepamatuotai dalinamos tokios etiketės, su kokiu azartu kažkuo neįtikę žmonės verčiami Lietuvos priešais.

Raganų medžioklės absurdiškumas ir mąstai ypač atsiskleidžia tokioje Facebook grupėje „Jorkšyro elfai”, kurioje neva dėl Lietuvos laisvės, o išties dėl savo pačių paranojos pamišę tautininkai kovoja su „nelegaliu, nusikalstamu, smurtiniu ir prieš valstybingumą nukreiptu propagandiniu turiniu teisėtomis priemonėmis„. Kodėl kabutėse? Nes šis pasakymas yra tiek pat neteisingas kaip ir pati grupė, kuri realiai kovoja ne su nelegaliu, nusikalstamu, smurtiniu ar prieš valstybingumą nukreiptu turiniu, bet su viskuo, kas jai subjektyviai atrodo neteisinga.

Pavojus nacionaliniam saugumui?
Pavojus nacionaliniam saugumui?

O tai gali būti net ir ledai. Jei etiketė – rusiška. Arba pavartotas apibūdinimas „senovinių ledų”, kuris vėliau laisvai traktuojamas kaip „sovietinių ledų”. Nenoriu net pagalvoti, kiek problemų ir nervų teko tam smulkiam verslui, siekiančiam (tiesa, reikia pripažinti – nesėkmingai) pažaboti visiškai nemotyvuotas ir sveikam protui prieštaraujančias patyčias, neva nukreiptas prieš prastą tų ledų skonį, nors visų mylima „Baltoji varnelė” plombyrą gamina pagal tą pat sovietinį receptą.

Puikus manipuliavimo emocijomis pavyzdys: pakieti žodį "senovinio" į 'sovietinio" ir imi tarkuoti už tariamai Kremliaus propagandą. Nes kodėl gi ne?
Puikus manipuliavimo emocijomis pavyzdys: pakeiti žodį „senovinio” į ‘sovietinio” ir imi tarkuoti už tariamai Kremliaus propagandą. Nes kodėl gi ne?

Iš tiesų tų žmonių neapykanta sovietinei realybei tokia didelė, kad net neabejoju – jei sovietmečiu būtų buvę išrasti vaistai nuo vėžio – jie reikalautų juos išimti iš rinkos. O iš tiesų sovietmetis, kaip ir bet kuris kitas istorijos tarpsnis, pasižymėjo įvairiomis spalvomis – buvo diktatūra, nepriteklius, teroras ir pan., bet buvo ir jaunos šeimos, mylimi vaikai, visų pamėgti ledai ar opera. Buvo šlykštynių, bet buvo ir intelektualų. Buvo daug blogio, bet pasitaikydavo ir gerumo. Todėl siekti visiškai diskredituoti ir ištrinti 50 m. tautos gyvenimo yra taip pat neteisinga kaip ta santvarka, iš kurios mums pavyko ištrūkti (deja, tik fiziškai).

Iš tiesų daugelis „kovotojų su Kremliaus propaganda” patys skleidžia propagandą, visus, bent kiek jiems neprijaučiančius, išvadindami vatnikais ir siekdami, kad tų žmonių gyvenimas būtų kuo sunkesnis.

Kova už valstybingumą ar tuščios patyčios?
Kova už valstybingumą ar tuščios patyčios?

Kovai su realiu blogiu pavirtus tiesiog vaiduoklių medžiokle, vis daugiau žmonių „Kremliaus propagandą” ima laikyti tokiu pat mitu kaip vienaragį ir štai čia ir atsiranda tikroji erdvė Kremliui veikti – visuomenė, atbukinta isterijų ir rietenų, nebepastebės tikrų pavojų, o išgirdusi apie juos manys, kad tai eilinė sirena dėl netikro pavojaus.

Galiu tik paantrinti Leonidui Donskiui, kad psichozė, gąsdinimas ir baimės industrija saugumo nekuria, o manymas, kad vienintelė grėsmė – Kremlius, apskritai atitolęs nuo šių dienų realybės.

Suskaldyta ir persekiojama visuomenė yra pats pirminis ir pats didžiausias nesaugumo šaltinis, kurio niekaip neutralizuos net ir 10 proc. BVP šalies gynybai.

O paradoksaliausia, kad tie nepakantūs, neapykantos pilni žmonės manosi tokiu būdu kovojantys už… taiką. Juk tai lygiai tas pats, kas už nužudymą bausti mirties bausme. Darai lygiai tą patį. Tik dėl neva teisingų motyvų.

71 atsakymas į “Kova su Kremliaus propaganda: šakėmis prieš savus”

  1. Niekaip nesuprantu tokių sovietmečio advokatų, tikrai nesuprantu. Kaip tremtinio anūkas aš jūsų palyginimuose matau Stockholmo sindromą.

    Maždaug girtas traktoristas išprievartavo tave, ir po daug metų jo portretas vistiek kabo tavo svetainėje matomiausioje vietoje, o paklausta, kodėl nenuimi, sakai – nuo istorijos nepabėgsi, tų metų neištrinsi, o ir šiaip gal ir išprievartavo mane, gal ir negerai padarė, bet buvo gana švelnus ir gerai su manim elgėsi.

    O tyčiojamasi iš veiksmų todėl, kad kitaip jie nesupranta. Daryti iš sovietinės nostalgijos verslą yra baisu, gal geriau tada jį daryti kur yra didžiulė šalis jos kupina?

    1. Pradėkim nuo to, kad pats sau oponuojate. Ir teigiate, kad viskas sovietmečiu buvo baisu, ir kad egzistuoja kažkokia sovietinė nostalgija. Kokia gali būti nostalgija, jei viskas buvo taip baisu? O atsakymas yra toks – kad ne viskas buvo baisu. Politika, valstybės valdymas buvo baisus, bet žmonės nebūtinai buvo baisūs. Mes kalbame apie penkiasdešimt metų istorijos, o ne traktoristą ir sakyti, kad viskas per tuos metus buvo baisu – visi žmonės, visi gimę vaikai, visos atšvęstos šventės, visas valgytas maistas – yra daugiau, nei keista. Ar Jums baisus Jūsų paties gimimas? O Jūsų vaikų? Arba tėvų? Ar baisus vaiko pirmas žingsnis? Pirma ledų porcija? Pirma meilė? O juk daug kas vyko tuo „baisiuoju” sovietmečiu. Jei nemokate skirti valstybės valdymo nuo tautos gyvenimo tai yra tik Jūsų problema.

      1. nenukrypkit į pievas. Žmonės privalėjo gyventi ir tokiomis sąlygomis tuos 50 metų, ir gyveno. O laikotarpį prisimena dėl jaunystės, o ne dėl turėtų dalykų, ir tikrai čia yra žaidimas nostalgija, nors prekės buvo šūdo vertos visos iki vieno.

        1. Visos iki vienos šūdo vertos, bet dažnoje svetainėje vis dar rasite tokią rudą sovietinę spintą, kuri atstovėjo kokį trsdešimt metų ir dar tiek stovės. Ar tikrai viskas OBJEKTYVIAI taip blogai buvo? Matyt, ne. O grįžtant prie temos, tai „jaunystė” neatsiejamai susijusi su tam tikrais įvykiais, pirkiniais ir pan. Galbūt Jūs galite prisiminti „jaunystę”, bet neprisiminti savo pirmo automobilio arba pirmojo pasimatymo, kuriame valgėte tuos plombyrinius ledus, bet daugeliui gyvenimas – visuma aplinkybių, kurios sudarė kasdienybę. Ir šita propaganda, kad blogai tai prisiminti, atrodo taip pat nykiai kaip ta sovietinė, kuri irgi draudė prisiminti. Matote, visos propagandos turi tą pat ydą – jos nužmogina ir neleidžia turėti savo indivualių reakcijų, prisiminimų ir pan.

          1. Gerbiamoji Lidžita, rašote: „bet dažnoje svetainėje vis dar rasite tokią rudą sovietinę spintą, kuri atstovėjo kokį trsdešimt metų ir dar tiek stovės”.
            Klausimas: kodėl stovi 30 metų? Atsakymas: todėl kad nebuvo nieko kito. Nieko. Visiškai. Jokio pasirinkimo. Pirkdavai tik rudą ir tik tokio pačio modelio, kaip visi kaimynai, ir džiaugdavaisi gavęs O po 5 metų, kai durelės suklypdavo, turėdavai „susišaudyt” medsriegių ir kažkaip pats susitaisyti, perveržti vyrius į kitas vietas ir t.t.

          2. Ponas, tai kad nuo tų laikų, kai „nebuvo pasirinkimo”, 26 m. praėjo. O vis dar stovi.

    1. Tai kad niekas apie jokį ilgesį nekalbėjo. Gi kovojate su savo pačių interpretacija.

      1. Gerbiama Lidžita, tema yra būtent apie nostalgiją sovietmečiui, ir prekės ženklas yra būtent orientuotas „prie ruso buvo geriau” auditorijai. Neapsimetinėkite.

        Ir kaip su ta Savukyno dalimi, kur teigiate, kad jis manipuliuoja?

        1. „prie ruso buvo geriau” yra Jūsų interpretacija, nes ledų pardavėjai to niekur neteigė. Manipuliacijos tame esama, nes sovietmetis pristatyme net neminėtas. Parduotuvėse iki šiol pardavinėjama tarybinė dešra. Masiškai. Ir tai lygtais nėra nusikaltimas. O ledai kuo skiriasi?

          1. ” nes sovietmetis pristatyme net neminėtas” – gal dar kartą ledų pavadinimą perskaityk, tamsta? Oi atsiprašau… tu juk nemoki skaityti kirilica, todėl tau padėsiu – ant etiketės raudonomis raidėmis parašyta „Sovetskij plombir”, taip kad gana čia spangti, kad nėra jokių asociacijų su sovietmečiu. O tarybinė dešra seniai nebeparduodama, nes „Samsonas” pašalino žodį „tarybinis” visose savo produktu pakuotėse.

          2. O tai kuo skiriasi „Tarybinė dešra” pvz.? Ar ją pardavinėjusi Maxima varė sovietinę propagandą?

          3. O tai turėjo dar parašyt kam produkcija skirta? Vat atsakykit sau klausimą – pamatę pakuotę rusiškom raidėm ir užrašą „советский”, asociacijos kokios kyla? Apie „jaunystę” ir „senovę” ar visgi apie okupaciją? Juk tai akivaizdu!
            Taip, tai nėra nusikaltimas (nors balansuoja ties sovietinės simbolikos riba), bet paniekos tokie veikėjai tikrai nusipelno už kremliaus minkštosios galios sklaidą. Samsonas beje savo tarybinę liniją irgi pervadino, ir būtent dėl visuomenės pasipiktinimo.
            O dėl Savukyno komentaro – tai čia ne jis manipuliuoja, o jūs gerbiamoji prisidedate prie M Donuts manipuliacijos (gudriai uždengti „советский” kamputyje).

          4. Lidzita, o kodėl nuo mano pirmo klausimo išsisukinėji? Nes teisybė akis graužia?

            Apie „tarybinę dešrą” Vaidas išsamiai mano komentarą papildė. Gal dabar dašilo nors kiek?

  2. 1932 Hitlerio paliepimu buvo kuriamas liaudies automobilis (volkswagen) , o dabar įsivaizduokite ribotos serijos golfą ale nazis edition.

    1. Labai geri pastebėjimai. Ypač pralinksmino sakinys „tų žmonių neapykanta sovietinei realybei tokia didelė, kad net neabejoju – jei sovietmečiu būtų buvę išrasti vaistai nuo vėžio – jie reikalautų juos išimti iš rinkos. ” 😀

      Kokia košė turi būti galvoje, kad sulipdęs į vieną gniužulą sovietmečiu pagamintus ledus, jaunystės nostalgiją, vaikystės patirtis, marketinginį triuką (nesvarbu, pavykusį, ar ne), įžvelgtum sovietinę propagandą ir kremliaus interesus? 🙂

      Nežinau kaip su kitais organais, bet su logika pas tuos piliečius tikrai ne viskas tvarkoj. 🙂

      O jei rimčiau, visas šis antisovietinis vajus turi paprastą psichologinį paaiškinimą. Nenoriu leistis į nuobodžius išvedžiojimus, bet esmė ta, kad tikrasis neapykantos ir patyčių objektas yra visai ne sovietinis laikotarpis. Sovietinė santvarka yra tik simbolis, per kurį kanalizuojami tam tikru metu deramai nerealizuoti jausmai. Ši tendencija būdinga asmenims, turintiems neišspręstą konfliktą su tėvais. Paprastai sakant, persekioti sovietmetį – tai keršyti savo tėvams. Už ką? Kiekvienu atveju reikėtų aiškintis atskirai.

      Praeitis, praeitas etapas, tai iš ko išėjome, glėbys, nenorėjęs paleisti, galų gale įsčios, – visi šie motinos (plačiau – tėvų) kodai puikiai susipakuoja į dėžutę, su užrašu „sovietmetis”. Be to,jJą patogu pakabinti ant šakos, kaip pinjatą, ir mušti lazda. Mamos nepakabinsi, – nemoralu, o pinjatą galima. Štai žmonės ir vanoja, nors iš tiesų, būtų geriau kreiptis į patyrusį specialistą.

      1. Labai teisingi pastebėjimai. Tai paaiškina, kodėl tie žmonės tokie pikti ir taip trokšta revanšo.

    1. Jei Lietuvoje teisę į nuomonę išsaugojęs tik Račas, tai priimsiu kaip komplimentą.

      1. O taip psichiškas nekentimas ir veblenimas yra nuomonė. Jūs gi pati sakėt esate prieš patyčias. Pas Račą net nieko kito neįžvelgiu.

      2. Manau mes skaitome skirtingus Račus. Tokios vienodos plokštelės seniai nemačiau. Padėkit [konservatoriai, Dalia] mane skriaudžia ir putų gniutulas. Taip atrodo vidutinis Račo „laisvos minties straipsnis”. Matyt laisva mintimi ir veda A3 renginius ir duoda interviu neaiškiems laikraštukams. Nu tikra laisva mntis.
        Šitą trinsit turbūt nes patyčios? Ironiška, kad žmogus šnekantis apie visokias teises šnekėti, taip kategoriškai viską ko nereikia nufiltruojate patyčioms?

        1. O Jūs nenorite apie Račą pasikalbėti su Raču? Matote, nei mes draugai, nei giminės.

  3. Kalbate apie žmones gyvenusius 50 metų. Pripažįstate, kad valdžia buvo bloga, kad buvo terorizmas ir nepriteklius.
    Tačiau simbolis „Sovetskij” rodo ne 50 metų žmonių gyvenimų, kur tikrai nutiko daug ko gero (nors sekso nebuvo, be kurio sunku įsivaizduoti kas ten dar geresnio galėjo būti). „Sovetskij” rodo teroristinę banditišką santvarką. Tai kad mėginama tai sugretinti su geromis emocijomis nukreipiant tai į gastronominius prisiminimus nepateisina „Sovietskij” naudojimo.

    Senovę galima ir be to sovietskij pavaizduoti. Galėtų į tą popierių įpaišyti tą pačią sekciją, kurią visi vienodą visuose namuose turėjo. Fantazijos galima daug čia panaudoti ir be „Sovietskij”.

    Beje, aš nesutinku su tais žmonėmis, kurie vadina jus vatnike ar kremline. Bet man susidaro įspūdis, kad jūs argumentų nelabai žiūrite, o tik pasakojate savuosius. Gal jums susidaro įspūdis, kad ir, pavyzdžiui, aš tą patį darau?
    Aš jus puikiai suprantu. Noras neabsoliutinti geras. Taip pat yra blogai nuolat rėkti kad „vilkas”, nors to vilko galimai ir nėra, o kai tas vilkas ateis tai niekas neklausys. Bet šiuo atveju tai ne tai. Nes nostalgija ir tie 50 metų įvairių gyvenimų gerųjų pusių nėra sovietiniai. Tie visi 50 metų ir geroji jų pusė buvo tiesiog lietuviška okupacijoje, rezistencijoje, kolaboravime. O 50 sovietinių metų yra blogi bet kokiu kontekstu. Ir svarbu nesumaišyti gerų prisiminimų su teroristais ar banditais. Teroristus ir banditus reikia vadinti tikraisiais vardais ir jų nereabilituoti.

  4. Pirma tai identifikuokime kas yra propaganda (jei toks dalykas išvis demokratinėje valstybėje yra, bet čia labiau filosofinis klausimas). Ar ledai su užrašu „Sovietskij” yra propaganda? Vargu. Veikiau rinkodaros triukas ir tiek. Ir spėčiau, kad ne itin vykęs, nes kažin kiek žmonių su nostalgija perka iš M Donut. Aš sąlyginai jaunas žmogus ir mėgstu greitą maistą, bet neturiu jokio suvokimo kas čia per firma ir kur jie. Ką jau kalbėti apie sovietinę nostalgiją jaučiančius žmones, kurie paprastai ženkliai vyresni.
    Taigi, teigiu, kad čia propagandos ar Rusijos minkštosios galios nėra. Tačiau teigti, kad užrašas neturi emocinio užtaiso – neteisinga irgi. Nostalgija yra jausmas ir šis rinkodaros triukas ir remiasi būtent tuo. Nostalgijos nepakeisi, ji bus dalykams, kurie buvo, kai buvai jaunas. Jei buvai jaunas sovietmečiu, tai turėsi jam kažkiek nostalgijos. Pripažinsiu, man smagu būtų vėl gauti tą plombyrą, kuris parduodamas tik su popierėliu ant viršaus vietoj pakuotės. Kodėl? A vat todėl. Be priežasties. Manipuliuoti jausmais, visgi, nėra gerai. Paprastai manipuliacinis metodas nebūna tvarus ir tokie ledai pasirodo pardavime tik periodiškai. Nemanau, kad Samsonas parduoda mažiau dešrelių kai pakeitė jų pavadinimą. Taigi, reziumuoju savo trumpą rašliavą: propagandos čia nulis. Bet natūralu, kad daliai visuomenės įvaizdis į sovietmetį sukels reakciją. Galimai neigiamą. Daliai – teigiamą. Tokių ledų atsiradimas to ir siekia, tik su neigiama reakcija smarkiai perlenkta lazda, bet ir pardavėjai nėra nekaltučiai.

    Apie kovotojus su propaganda: man nekyla jokių įvaizdžių į Rusiją ar sovietmetį matant tokius ledus. Gal aš per mažai to sovietmečio mačiau. Bet pastebiu, kad sovietmetis labiausiai gajus pas tuos, kurie su juo kovoja. Jei nebūtų kovojančių prieš sovietmetį, tai apie tą periodą jau seniai būčiau emociškai pamiršęs ir jis man išvis mažai jjasmų keltų. Dabar vis linksniuojama, kad sovietmetis tą, sovietmetis aną. Gerai, kai tai yra aiški mokslinė analizė, bet kai tai apie ledus, tai tiesiog nuobodu. Tik užpila druskos ant žaizdos ir neleidžia gyti. Ir visada savęs paklausiu: o jei valdžioje būtų tie kovotojai su „sovietskij” ledais, Raču, manimi ir jumis, ar jie nebūtų pirmieji, kurie apribotų laisvę prekiauti kokiais tik nori ledais ir sakyti tai, ką nori? Va čia man tai tikrai sovietmečiu kvepia kur kas labiau nei bet kokie ledai ar sasyskos.

    Bet ir jūs, Lidžita, nors labai jus gerbiu ir dažnai jums pritariu, šį sykį, sakyčiau, šovėte kiek pro šalį, kad tie ledai tokie nekalti.

    Tačiau pritariu, kad nesantaikos kurstymas tikrai kenkia labiau nei ledai, sasyskos ar kas kitka.

    Ir sveikinu tapus vatnikų „klubo” nare. Klubas platus ir pakankamai inteligentiškas. Man jame būnant jau kuris laikas su šypsena miela matyti kaip vis daugiau narių iš frakcijos „kas ne su mumis, tas prieš mus” yra įtraukiami į šį „klubą”.

    1. Tiesiai į dešimtuką dėl kovos su sovietmečio nostalgija, voxcivis. 🙂
      Meluojat, Lidžita. Pati gi buvot ar ir tebesat „jorkšyrų”, kurie pjudomi prieš žodžio laisvę, nare.

        1. Su tuo ir sveikinu. 🙂 Tai ir turėjau omeny, kai vėlesniam pačios poste parašiau : „dešiniojo trolibano vaikai pradeda atmerkti akis ir mąstyti.”

  5. Nežinau kaip dėl ledų, nes kirilica neskaitau, o sovietmečiu tik kelis mėnesius gyvenau, tai jų nevalgiau. Tačiau viena yra aišku, kad jau keli metai, žmonės išsakantys, bent šiek tiek besiskiriančia poziciją nuo pagrindinės „valstybinės” yra apšaukiami vatnikais ir kremliaus agentais. Ir tai taikoma absoliučiai visiems, Račui, kuris bandė rašyti savo nuomonę, kuri nesutampa su pagrindinių portalų. Mokytojams, kurie sumanė streikuoti, nes nori geresnių darbo sąlygų (kažkaip Prancūzijoje, po streikų, niekas nepradeda kaltint streikuotojų, kad jie kremliaus agentai). Studentams (teigia, kad jie net ir apmokyti kitose šalyse, kaip kokie Leninai) streikuojantiems dėl darbo kodekso (nors, vakarų šalyse jie dažniausiai ir sudaro didžiausią protestuotojų dalį, nes tai aktyviausia visuomenės dalis, o Lietuvoje vos pabando ką nors suorganizuoti, iškarto „vatnikai”). Profsajungoms (na, nes automatiškai, jei streikas ar protestas, tai kremliaus agentas). Anarchistai protestuojantys prieš šauktinių gražinimą (ir tie kaltintojai net nepagalvoja, kad ideologiškai Anarchistai visuomet yra prieš valstybės galios plėtimą ir tai yra natūralu jų ideologijoje kaip 2×2). Ir kas juokingiausia, net patys nacionalistai yra apšaukiami kremliaus agentais, tereikia prisiminti, referendumą dėl žemės pardavimo, kurį organizavo tautininkų sąjunga.

    Reziumuojant, isterija tokia didelė, kad galima daryti ir sakyti tai ir tik tai, kas yra priimtina.

  6. Visa ta kova su „nostalgija sovietmečiui”, labai primena sovietmečiu vykdytą kovą su „buržuaziniu nacionalizmu’. Nenuostabu, kad itin aršiai tą dabartinę kova „vykdo’ žmonės turėję sovietinio aktyvizmo patirtį. Tiek anos, tiek dabartinės kovos su”nostalgija” tikslas ištrinti istorinę atmintį, kad dabar valdantiems būtų lengviau manipuliuoti

  7. Jūsų pateiktus tam tikros grupės kovos su Rusijos propaganda pavyzdžius reikėtų vertinti kaip primitivystinę kontrrapropagandą. Apskritai, kiek tenka stebėti panašūs yra daugelis mūsų kontrrapropagandistų ir nuomonių formuotojų veiksmų viešojoje erdvėje Rusijos veiksmų fone. Vis dėlto anai fronto pusei mes strateginiu mąstymu, kuris neatsiejamas su intelektualumu iš tolo ne neprilygstame.

  8. Jeigu Soveitskije ledai jums nėra propogalnda, tai gal tada pvz. Hitlerio vardą automobilių dujoms reklamuoti panaudojam ? Butu afygienas marketingas, gaila tik, kad įstatymu uždraustas.

    1. Dar sulyginkite pirštą su lytiniu organu. Arba bandykite naudoti pirštą. Vietoj lytinio organo. Tada apgalvokite rezultatus. Gal kažką ir suprasite.

    2. Simai, jūs teisus, marketingas būtų labai geras. Bet tai pats sakote, kad marketingas geras, o tai propaganda prie ko čia? Papasakokite man kaip veikia tokia propaganda? Aš nematau joje propagandinio dabartinei Rusijai naudingo poveikio.

  9. Pikti ir priešiški esam, nes žmonės ilgisi ssrs laikų nors sėdi Lietuvoje ir Lietuvą menkina, kraipo istoriją ir pilą melą. Jeigu taip norisi senosios tvarkos – rusija laukia.

    1. Bet kaip įdomiai. SSRS buvo taip blogai, o Lietuvoje taip gerai. O žmonės vis tiek SSRS ilgisi. Ar gali taip būti?

  10. Čia dar į temą: prisimenu vieną istoriją, kai vienas pažįstamas mane bandė atkalbėti nuo „Чумак” pomidorų padažo pirkimo. „Nepirk rusiško gaminio, nepadėk priešui!” – sakė jis man. Atsakiau, kad čia gaminys ukrainietiškas ir man labai patinkantis. Tada jis pats tokio nusipirko, mat Ukraina reikia palaikyti ir t.t.

    Paspekuliuokime hipotetiškai: o jei šitie ledai pagaminti Ukrainoje? 🙂 Tai tada gal jau geri būtų? 🙂

  11. jei norite pamatyti realų buvusį tarybinį gyvenimą – pažiūrėkit trumpametražį filmą „balkonas” – ten labai gerai parodyti žmonių tarpusavio santykiai. filmas pastatytas jau „nepriklausomybės” laikais

    1. Nustebsite, bet man kur kas įdomesnis dabartinis gyvenimas ir aš niekaip nesuprantu tų, kurie vis nori kapstyti, kas buvo sovietmečiu. O ypač juokina teiginiai kaip pvz. „tada visi visko bijojo”, tarsi dabar jau niekas ir nieko nebijotų, arba „buvo visuotinis sekimas”, tarsi nebūtume valstybė, kurioje kontroliuojama ypač daug privačios informacijos ir pan. Tai ir blogiausia su ta „sovietmečio nostalgija”. Ji trukdo matyti šių dienų realijas.

      1. >> arba „buvo visuotinis sekimas“, tarsi nebūtume valstybė, kurioje kontroliuojama ypač daug privačios informacijos

        Dabar bent jau nebetikrina vaikų dantų po švenčių ieškodami aguonų ir spec tarnybos nestovi prie kapinių per vėlines. Palyginus su sovietinės visuomenės kontrole, šių dienų „privačios informacijos” kaupimas yra visiškas mažmožis. Mažmožis, kurį reikia prižiūrėti, bet visiškai nesulyginamas su sovietiniais laikais.

        1. Nes klausymasis telefoninių pokalbių ar email tikrinimas yra daug mažiau blogai, nei vaikų tikrinimas, ar dantyse nėra aguonų. Laisvė aguonoms. Kitaip nepasakysi.

          1. Ar dabar klausosi visų telefoninių pokalbių ir skaito kiekvieną paštą? Ar iš serijos – jei teorinė galimybė – reiškia daro?

            Beje, techninių problemų tiek dėl telefono, tiek emailo visuotinio sekimo yra n+k. Visuotinis sekimas praktiškai neįmanomas. Emailo atveju – net ir išskirtines snaigutes sunku patikimai sekti..

          2. Statistika pasidomėkite. Ir, mano žiniomis, realiai tas sekimas jokių didelių techninių problemų nekelia. Čia Jums ne aguonų tarp dantų ieškoti.

        2. Tamsta, Mantai, aš gyvenau tarybinias metais ir puikiai prisimenu kaip buvo, ir tai ką jūs surašėtė yra paprasčiausi netiesa ir dėl savo jauno amžiaus (panašu) kad nežinote arba tikite tuo ką dabarties demagogai sako. Niekas dantų dėl aguonų netikrino. Narkomanijos plitimo problema buvo susidomėta tik kokiais 1987-88 metais. Tada buvo apribotas aguonų auginimas savo reikmėms – tik tiek. Dantis tikrindavo mokykloje, ir jei jie būdavo sugedę nemokamai sutaisydavo. Antra, na kad koks kagebistas stovėtų prie kapinių vartų na tokio absurdo nebuvo. Kas tokią nesąmonę jums leptelėjo? Tiesa, Vėlinės būdavo darbo diena ir žmonės po 17:00 važiuodavo į kapines, prisimenu būdavo dideli kamščiai, tad net fiziškai na neįmanoma būtų registruoti kas lanko kapines nes jau būdavo tamsu – gi lapkričo 1 diena, diena trumpa, veidus sunku įžiūrėti.

        3. Mantai,Mantai na ir padugne pats esi ir melagiu melagis.Prisiklauses senelio Lansbergio pezalu tikrai atrodai kaip paskutinis subinlaizys.As uzaugau TSRS,aitarnavau Tarybinej armijoj ir neistojau ikomjaunima ir niekas manes nepersekiojo,nei prie kapu nemaciau jokiu pasalu.Ziuriu,kad didziausi tarybines santvarkos priesai tai buve komjaunimo aktyvistai is TSKP aktyvistai.Tai yra aktyvus subinlaiziai,tik tada laize subine rusui,o dabar vakarams.Jie visada”nusipelne gyventi geriau”

          1. Na anuometiniai partiniai ir komjaunuoliai tapę dabartinės valdžios atsovauis varosi ant buvusios sitemos kad pateisinti kodėl jie pakeitė kailius. Mat buvo labai blogai ir jie labai kovojo kad būtų gerai. Iš tikro problema kad anoje sitemoje jie negalėjo būti turtingais ir turtus bei postus palikti savo jaunoms atžaloms. Praktiškai tam jie ir sugriovė buvusią sitemą nes ji jiems maišė. Žodžiu elementarus gobšumas ir nieko daugiau. Bet pateisinimui tai netinka. Reikia pasakoti pasakas kaip buvo blogai. O buvo panašiai kaip dabar. Niekas badu nemirė. Atvirkščiai kur kas sėmingiau dauginosi nors seksas ir nebuvo propaguojams. Tiesiog seksas naudojamas pagal paskirtį be reklamos. 🙂 Visumoje žymiai daugiau socialinio teisingumo. Jokių kalėdų ar velykų švenčių niekas nedraudė. Tik valstybė jų neskatino ir nereklamavo. Todėl jos buvo labai gražios šeimyninės šventės. Į dabartinę komercinę jų transformacija net šlykštu pažiūrėti.

  12. Tie, kurie stumia ant vatnikų nenori trinti istorijos, nes istoriją nori trinti vatnikai. Tokie dalykai, kaip dešrelės pavadintos tarybinėmis ar žaliojo tilto skulptūros istoriją iškraipo. Dešrelės nelabai akivaizdžiai, bet skulptūros akivaizdžiai parodo ,akd sovietų sąjungoje gyventi buvo gera, o taip nė velnio nebuvo. Tai kas dabar bando pakeisti istoriją? O pasakymas „Buvo niekšų, bet buvo ir inteligentų” tai truputį debiloidiškas, nes niekšų buvo pilna šalis, o inteligentijos buvo mažai ir tai didžioji dauguma kalėjo sibire, nes neįtiko tiems niekšams.

    1. Skulptūros parodo, kad gyventi buvo gera? Siūlau visgi pasidomėti, ar skulptūros statomos tik dėl to. Kaip pvz. http://lietuvosdiena.lrytas.lt/-13229222291321359338-smiltyn%C4%97je-i%C5%A1kilo-mil%C5%BEini%C5%A1ka-pauk%C5%A1%C4%8Dio-skulpt%C5%ABra-%C5%BEuvusiems-j%C5%ABroje-atminti-nuotraukos.htm . Nes pirmą kartą gyvenime girdžiu tokį plyną kliedesį. O dėl antro teiginio, tai norėčiau priminti, kad visų mūsų tėvai ir seneliai gyveno ir dirbo TSRS, tai tada visi mes esame niekšų palikuonys. Beje, toks V. Landsbergis, kuris dabar statomas už šviesaus su TSRS kovojusio žmogaus etaloną, ne tik nebuvo Sibire, bet kelis kartus apdovanotas Lietuvos TSR premija. https://lt.wikipedia.org/wiki/Vytautas_Landsbergis Taigi, prieš kalbant, bent minimaliai pasidomėkite tuo, apie ką kalbate.

    2. Ei runkeliu vadove,o tai kas buvo komunistu partijos instruktore Dalia Grybauskaite,ar lenino komjaunimo sajungos Kauno skyriaus sekretorius Linas Linkevicius irpuse dabartinio seimo ir kokiu60%valdininku.Visi jie buve AKTYVUS komunistai ir komjaunuoliai.Tai prie kuriu juos priskiri prie neiksu ar prie intiligentu

  13. būt labai įdomu ką gerb. Lidžita sakytų, jei kažkas gamintų „Nazi“ ledus; „SS wafen“ dešreles ir gal dar kokį „Stuthof“ lager tipo alų? Juk gi irgi gal vaikystė prabėgo kaime, kur tėvelis tiekė maistą gretimos koncentracijos stovyklos karininkams. Ir gyvenimas buvo geras bei smagus ir dėdės juodomis uniformomis šokoladu kartais pavaišindavo? Ir nu gi tikrai žodis „nazi“ reiškia „senovinis“ ir jokiu būdu neturi to šleifo?

    1. Nusprendžiau, kad beviltiška išaiškinti, kuo skiriasi sovietmetis nuo Štutholfo. Jei augote koncentracijos stovykloje, apgailestauju. Aš neaugau.

      1. o tarkim kuo skiriasi „Nazi ledai” nuo „sovietskije ledai”? ar tarkim, jei pavadinčiau „Trečiojo Reicho bandelės” irgi kažkoks ypatingas skirtumas būtų?
        Jei neišeina normaliai atsakyt, tai pagalvokite, ar tikrai tas skirtumas yra, ką jūs mums bandot pasakyti…

        1. Skirtumų yra labai daug: ideologijose, trukmėje to režimo ir pan. Aš tiesiog jau pavargau vis iš naujo aiškinti tą patį, kad fašizmas egzistavo labai trumpą laiką ir pati ideologija iš savęs teigė žmonių nelygybę. Tuo tarpu komunizmo pamatinės idėjos net labai gražios, aišku, įgyvendintos tragiškai prastai. Ir komunizme visa karta užaugo. Ir tikrai ne visas laikotarpis buvo lageriai ir pan. Keli paskutiniai dešimtmečiai buvo gana ramūs. Ir dar turiu pastebėti, kad, nebandant reabilituoti komunizmo, siūlau prisiminti, kas buvo iki tol. Ar tikrai daug geriau? Kažkoks naivuolis susapėjo, kad fašizmas geriau, nes atėjo per rinkimus, bet kaip komunizmas galėjo ateiti per rinkimus CARINĖJE Rusijoje? Iš dalies Spalio revoliucija atvėrė kelią demokratiniams procesams. Kai žiūri iš šių dienų perspektyvos ir darai prezumpciją, kad iki tol žmonės nuostabiai gerai gyveno ir tada va ištiko komunizmas, tai tikrai baisu. Kai supranti, kad prieš tai buvo baudžiava ir ištiko tai, kad bent jau nemušdavo darbe su bizūnu, tai vėl kitaip. Bandykite pažiūrėti plačiai. Kiek įmanoma plačiai. Ir viskas taps daug, daug aiškiau.

          1. nepainiokim fa6izmo su nacizmu, beje, nes fašizmas atrodo lyg ir nekalba apie žmonių nelygybę iš principo.
            Fašizmo kai kurios pamatinės idėjos pvz., irgi nėra blogos.
            Ir komunizmo nebuvo, beje. Buvo bandymas jo siekti, procesas, kelias eiti iki jo. Ir net jis nepavyko. Pats komunizmas yra gražus, bet kol žmonės yra žmonės jis iš principo neįmanomas.

            Spalio revoliucija atvėrė kelią demokratijai? Nu čia kažkokia fantastika… Vienas dalykas, kad iki šiol dar ginčijasi istorikai, kas tai buvo: revoliucija, ar perversmas. + neužmirškim, kad net pačioje pradžioje patys komunistai su visu Leninu net neslėpė realybės ir tiesiai šviesiai vadino viską diktatūra, tik dar pridėdavo „proletariato”. Pasakykit, kurį jūs TSRS laikotarpį laikot demokratizacijos era? Gorbačiovo perestroiką? kur būtent varžtų atleidimas kai kurių ir laikomas vos ne žlugimo priežastimi?

            Tikrai taip, bandykim žiūrėt plačiai…

          2. Sovietizmas nėra gerai. Ir niekados to neteigiau. Bėda, kai žmonės mato juodą arba baltą. Aš sakau, kad dėka Spalio revoliucijos buvo nuverstas caras. Ir pradėjo rastis kažkoks švietimas, kažkokios partijos, politika kažkokia, ko pasekoje žmonės paprotingėjo ir išsikovojo Nepriklausomybę (bent kai kuriose Respublikose). Revoliucijos/perversmai ir pan. be kraujo nepraeina niekur. Ir ne – aš tam nepritariu. Aš tik konstatuoju, kad iki SSRS irgi ne stebuklai buvo (kas vis pamirštama).

          3. Na su tais trėmimais gan įdomi situacija. Pvz kaiminystėje gyvenusius kaimynus už partizaninę veiklą išvežė į Sibirą. Bet kai buvo galiama grįžti jų vaikai atvažiavo apsižiūrėjo ir išvažiavo atgal. Pasirodo čia buvo per sunku gyventi. O jie baigę aukštuosius mokslus ir ten turėjo gerus švarius darbus. 🙂
            Kitas momentas. Sako Stalinas pasakė prieš mirtį. „Prapulsit jūs be manęs”. Ir iš tikro taip nutiko. O priežastis gana paprasta. Nomenklatūra auga, naglėja ir reikalauja sau vis daugiau turto. Nori nenori laikas nuo laiko ją reikia „nušluoti” kad socialiai teisinga sitema galėtų egzistuoti. Bet po Stalino įdėjinio vadovo nebuvo tai ir „šluoti” nebuvo kam. Atitinkami buvęs komunistinis elitas tapo esamu kapitalistiniu elitu. Labai logiška transformacija. Žmogaus „ne gobšumą” galima išlaikyti tik jėga. 🙂

  14. paskubėjau, o redaguot posto nemoku 🙂 Dar tik norėjau pridėt, kad kaip tik komunistų buvo dažniausiai tiesiog išžudytos visos kitos kažkiek nuosaikesnės socialdemokratiškos pakraipos partijos
    Vat tiek vat apie tų sovietų kilmę, kurie realiai yra gerai ir jokio šleifo neturi…

  15. Truputį į jūsų paskutinį komentarą: prieš Spalio revoliuciją/perversmą beje kaip tik buvo atsiradusi reformistinė Kerenskio vyriausybė kuri buvo ėmusis įgyvendinti būtinas Rusijos imperijos reformas su gan smarkiais žingsniais link vakarietiškų laisvių. Deja, iš dalies Vokietijos finansuojami bolševikai spėjo įvykdyt savo darbą ir nuverst carą, bei visą tuometinę valdžią kartu. „kas būtų, jei būtų”, aišku efemeriškas mokslas, bet sakyt, kad va „bolševikai nuvertė tamsuolišką carą” yra visiškas supaprastinimas ir tiesiog pradinukų knygučių lygio rašinėjimas. Kad po to ėmėsi rastis kažkokios partijos yra visiška neteisybė ir melas: būtent bolševikai dėjo labai sėkmingas pastangas, kad per kelis metus teliko VIENA partija ir viena tiesa (amžinasis komunistų ir nepartinių blokas aukščiausioje taryboje, kuri iš esmės tik pakilnodavo rankas į Centrinio Politinio Biuro mušamą taktą). Ir Rusijos imperijos periferija gavo progą išsikovoti nepriklausomybes ne dėl bolševikų gerumo, o dėl to, kad tuo metu bolševikai buvo itin užsiėmę pilietiniu karu centrinėse imperijos žemėse + imperija ir taip buvo nustekenta pirmo pasaulinio karo ir tiesiog neturėjo jėgų išlaikyti ryžtingesnių pakraščių. Nors tą ir bandė, Lietuvai teko kovot ir ginklu prieš raudonąją armiją.
    Kai imperijos naujasis režimas (vadinami sovietai) susitvarkė viduje, išsivalė nuo politinių konkurentų („pradėjo rastis kažkokios partijos”??? :)) ta pati imperija labai intensyviai ir sėkmingai ėmėsi atstatinėti savo buvusias sienas su bandymais plėstis ir dar toliau.
    Todėl gerb. Lidžita, ką jūs bandėt pasakyt, kad „sovietskoje moroženoje” yra ai, kaip nekalta ir gerai ir tikrai nieko netušuoja? Jei vis tik Sovietai nebuvo gėris? Ir kodėl „nazi ledai” ir „Trečiojo Reicho bandelės” yra visai kas kita? Tik dėl to, kad naciai vykdė valymus etniniu, o sovietai ideologiniu pagrindu? Tas irgi nėra 100 proc. tiesa: prisiminkit, kad ir masinius tautinius trėmimus čečėnų ir kitų. valymai buvo valymai, kokia skraiste tą bedengsi.
    Todėl nesistebėkit, kad kažkodėl kitiems „soviet” etiketė yra blogis, o ne „aww seni geri laikai” sinonimas. Tai netgi natūraliau, žinant istoriją.
    O, kad seniau buvo geriau (ir dangus mėlynesnis ir žolė žalesnė) tai čia amžina tiesa, bėda tik, kad žmonės dažnai užmiršta, kad tai tiesiog banalus biologinis amžiaus faktorius, o ne santvarkos pasekmė.

    1. Ponas, aš 1986 m. gimimo. Iš sovietinių laikų pamenu labai mažai. Visgi lieku savo nuomonės, kad lyginti nacių režimą su soveitiniu yra neadekvatu dėl esminių ideologinių skirtumų, o faktiškai susidorojimų su politiniais oponentais buvo visais laikais ir visose valstybėse. Tai vyksta net ir šiandien, tik daugiausia ne Vakaruose arba metodai švelnesni. Dėl švietimo ir pan., tai na pasidomėkite, kaip keitėsi raštingumas caro ir sovietų laikais, kaip keitėsi gyvenimo lygis. Aš jokiu būdu nesakau, kad viskas buvo ok ir aš norėčiau, kad vėl būtų sovietmetis. Aš sakau, kad sovietiniai ledai nėra lygu lageris, kankinimai, Sibiras ar pan. Ledai yra ledai.

  16. Mes lyginam ideologijų pagrindus, ar jų taikytus praktinius metodus? Nes viena skiriasi, o kita ganėtinai panašu. Sovietų mastas netgi vietomis didesnis. Odėl raštingumo, tai beje nacių mokslas buvo aukštumoj dar didesnėj. JAV ir TSRS dar ilgai naudojosi jo vaisiais, gautais elementariausiu trofėjiniu būdu. Yra net anekdotų, kur sovietai guodžiasi, kad amerikiečių vokiečiai dirba geriau, nei sovietų ir dėl to amerikiečiai pirmesni sukūrė atominę bombą, bei nuskrido į Mėnulį.
    O pragyvenimo lygis… Nu ką aš žinau… jums teko skaityt kokiose sąlygose gyveno darbininkai intensyvaus industrializavimo laikotarpiu, kai jiems namų nespėdavo statyt beveždami dirbti į gamyklas iš kaimų. O kokiu būdu buvo apmokėta industrializavimas? „cholodomoras” Ukrainoje ne šiaip sau kilo. tie grūdai iš žmonių eksportui už valiutą ne šiaip sau buvo atiminėjami. O visas metalurgijos vystymas tolimajame Sibire ir gulago sistemos suvešėjimas tuo metu manote irgi sutapimas buvo tik? Pragyvenimo lygis, kaipgis… tik apmokėtas jis buvo krauju, badu Pavolgyje ir griaučiais amžinajame įšale.

    Žodžiu: ledai yra ledai, bet „soviet ledai” nėra „old good times ledai”. Tą jums ir bando daug kas čia parašyt, tik kažkodėl jūs to atkakliai nenorit pamatyt. 🙂

    1. Jei vis tiek nesuprasite, nežinosiu, kaip dar paaiškinti: https://www.youtube.com/watch?v=yXShvTqVoM4&feature=youtu.be Aš nesu už sovietmetį. Ir net ne už sovietinius ledus. Aš už žodžio laisvę. Jums tie ledai reiškia viena, kažkam kitam kita. Nesugalvoju, kodėl dėl Jūsų nuomonės reiktų riboti kažkieno kito nuomonę. O dėl ideologijų, tai pasikartosiu – nei viena jų neįtvirtinta be kraujo, joks politinių jėgų pasikeitimas neįvykdavo taikiai (istoriškai). Patinka mums tai ar ne, bet praktiškai visi politiniai pokyčiai siejosi su represijomis. Taip, sovietmečiu jos buvo itin didelės. Bet jų buvo ne tik sovietmečiu. Ir kaip Jūs virkaujat dėl sovietinių ledų, kažkas kitas galėtų virkaut dėl Smetoniško sviesto, ar Mindaugo karūnavimo ar pan. Lietuviams tiesiog patinka matuotis tą „sovietmečio kankinių” karūną.

  17. Nei aš virkauju, nei ką. Jums atrodo labai maga prikabint tokią niekinamą etiketę, nes mūsų nuomonės šiuo klausimu nesutampa? Piketų prieš ledus neorganizuosiu. Bet jų pirkti irgi nesiruošiu. Faktas, kad „kiti irgi buvo blogi” niekada nepadaro kažko geresniu. Turiu teisę į žodžio laisvę „pavirkauti”?

  18. Nusprendžiau, kad beviltiška išaiškinti, kuo skiriasi sovietmetis nuo Štutholfo. Jei augote koncentracijos stovykloje, apgailestauju. Aš neaugau.

  19. Negaliu patikėti, kad kai kurie žmonės turi tokią racionaliu protų nepagrįstą neapykantą sovietmečiui, kad net paprasčiausias tuometinio produkto „pasivaidenimas” dabartinėje rinkoje sukelia milžinišką nepasitenkinimą. Labai protingų minčių apie dabartinę bei praeities politiką ir visuomenę galite rasti čia: http://www.bernardinai.lt/autoriai/vytautas-landsbergis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *